Lutpulla Mutellip'in eserleri (inceleme, metin, aktarma, dizin)
?The works of Lutpulla Mutellip (analysis, text, translation, index)?
- Tez No: 279819
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1131
Özet
Doğu Türkistan'da yaşayan Uygurlar 20. yüzyılda siyasi çalkantılar yüzünden büyük acılar çekmişlerdir. Bu sıkıntılı dönemde Uygurlar her türlü zulme direnmişler, baskılara boyun eğmemişlerdir. Özgürlük mücadelesinde Uygur aydınları ön safta yer almışlar, halkı mücadeleye teşvik etmişlerdir. Bağımsızlık mücadelesinin öncülerinden biri de Lutpulla Mutellip'tir.Lutpulla Mutellip, iyi eğitim görmüştür. Rus ve Tatar mekteplerinde okuduğu yıllarda Rusya ve Rusça vasıtasıyla Batı kültürünü tanımıştır. Özellikle Rus edebiyatından etkilenmiştir. Yirmi üç yıl süren kısacık hayatında şiir, makale, tiyatro, deneme türlerinde çok önemli eserler vermiştir.Lutpulla Mutellip'in Eserleri (İnceleme, Metin, Aktarma, Dizin) başlıklı tezimizin birinci bölümünde muhteva unsurları değerlendirildi ve dil incelemesi yapıldı.İkinci bölümde transkripsiyonlu metinler ve Türkiye Türkçesine aktarılmış metinler yer aldı.Üçüncü bölüm sözlük, kelime incelemesi ve dizin kısımlarından oluşmaktadır.Sonuç bölümünde çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılarak ulaşılan sonuçlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Uyghurs who live in Eastern Turkestan were too much suffered from political upheavals in the 20th century. In this period of crises, they always resist to oppressions and never submit to the unjust policies of the Chinese and Russian government. The cause of liberation has always been led by the Uyghurian intellectuals and they always encourage the people to strive. One of the leading intellectuals was Lutpulla Mutellip in these conflicts.Mutellip was a well-educated poet. When he studied in Russian and Tatarian schools, he became aware of Western culture through Russia and Russian literature that influenced him. In his 23 years short life, he wrote many poems, articles, dramas, and essays. In this study titled as ?The Works of Lutpulla Mutellip (Analysis, Text, Translation, Index)? is made up of three chapters. In the first chapter, the content and linguistic characters of the works are examined. In the second part, the text that were transcribed and translated into contemporary Turkey Turkish are placed. And in the last, third chapter, lexion, morphology and index take place. In the part of conclusion, a general evaluation of the study is given and the conclusion are stated.