Katma değer vergisinin Özbekistan vergi sistemine uyumu
Adaptation of value added tax to the tax system of Uzbekistan
- Tez No: 41251
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TOSUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tezin Adı: Katma Değer Vergisinin Özbekistan Vergi Sistemine Uyumu (Yüksek Lisans) Hazırlayan: Lütfullah HAMİDOV Tez Danışmam: Doç.Dr.Mehmet TOSUNER ÖZET Modern bir vergi sistemi olan Katma Değer Vergisi muamele vergilerinin en gelişmiş şeklidir. Bu vergi Dünya'da 53 ülkede uygulanmaktadır, Katma Değer Vergisinden sağlanacak gelirler devlet bütçesine önemli katkılarda bulunacaktır. Nitekim 1993 yılı konsolide bütçe gelirlerinin %30 u Katma Değer Vergisinden sağlanmıştır. Katma Değer Vergisinin gelir fonksiyonu da önem kazanmıştır. Özbekistan açısından da katma değer vergisi sistemine geçişin, mali ve ekonomik açıdan umulan gereksinimlere cevap verebilir nitelikte olmasına özen gösterilmektedir. Son yıllarda getirilen düzenleme ve reformların sonucunda ortaya çıkan iyileşmelere rağmen Özbekistan'da vergi kayıpları ciddi bir sorun olmaya devam etmektedir. Vergi kayıplarının azaltılmasında sağlanacak basan Özbekistan'da büyük bütçe açıklarının azaltılması açısından olduğu gibi vergi adaletinin sağlanması bakımından da büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Özbekistan'da çağdaş bir katma değer vergi sistemi uygulama imkanları ele alınmıştır. Çalışmamız üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde“Katma Değer Vergisi Teorisi”ana başlığı altında genel teorik malumat verilmiştir. İkinci bölümde“Avrupa Topluluğu ve Türkiye'de Uygulaması”başlığı altında Katma Değer Vergisine geçişi mecburi kılan sebepler ve vergi konusu, tanımı incelenmeye çalışılmıştır. Son bölümde ise“Özbekistan Vergi sistemi ve Katma Değer Vergisinin Uyumu”başlığı altında Katma Değer Vergisinin fiyatlara, vergi gelirlerine, sanayi sektörü üzerine etkisi bir modelle yaklaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ADAPTATION OF VALUE ADDED TAX (VAT) TO THE TAX SYSTEM OF UZBEKISTAN (Master Thesis) PREPARED BY: Lütfulla HAMIDOV ADVISOR: Doç. Dr. Mehmet TOSUNER SUMMARY OF THESIS The VAT, which is a modern tax system, is the most developed transaction tax. It is being implemented in 53 countries in the world. The reventues raised by VAT constitute an important contribution to the state budget. In fact, in 1993, 30% of consolidated budget revenues were provided by VAT. This factled to an increase of importance of the revenue function of VAT. In Uzbekistan, with regard to the implementation of VAT importance is attached to the capability of VAT to fulfill the financial and economic requirements. In spite of the improvements achieved as a result of recent regulations and reforms, there are still serious tax losses in Uzbekistan. The measures to be taken to reduce the tax losses will lead to an important cut of budget deficit and will contribute to the formation of an equitable tax system. This study examines the possibilities to implement a contemporary VAT system in Uzbekistan and consists of three parts. In the first part general theoretical information on VAT is given under the title“Theory of VAT”. The second part has the title“The Implementation of VAT in European Union and Turkey”and comprises information on reasons necessitating the implementation of VAT. The last part has the title“Tax System in Uzbekistan and the adaptation of VAT”and explains the effect of VAT on prices, tax revenues and dhe industrial sector. IV