Anaakım eğitim iktisadının kuramsal temellerine ilişkin eleştirel bir çözümleme
A critical analysis on the theoretical foundations of the mainstream educational economics
- Tez No: 279910
- Danışmanlar: PROF. DR. L. IŞIL ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu araştırma, anaakım eğitim iktisadı literatüründe yer alan temel argümanların dayandığı araştırmaları, eğitim ekonomi politiğinin kavramsal araçlarıyla çözümlemek ve bu araştırmalarla liberal ve neoliberal eğitim politikaları arasındaki ilişkileri değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla öncelikle anaakım eğitim iktisadının doğuş koşullarına, teorik ve yöntembilimsel arka planına, anaakım eğitim iktisadına yöneltilen eleştirilere ve eğitim ekonomi politiğine ilişkin kuramsal bir tartışma yapılmıştır. Ardından tarihsel ve tematik ölçütlere göre bir grup anaakım eğitim iktisadı araştırması çözümlenmek ve değerlendirilmek üzere belirlenmiştir. Seçilen araştırmalara hâkim olan bilim yaklaşımının belirlediği çerçevede bu araştırmaların dayandığı kavramsal/kuramsal bilgi birikimi, inceledikleri kapsam, kullandıkları yöntemler, ulaştıkları sonuçlar ve bunların politika doğurguları arasındaki bağlantılar çözümlenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu bağlantıların çözümlenmesinde ve değerlendirilmesinde, eğitim ekonomi politiğinin kavramsal/kuramsal çerçevesinden yararlanılmıştır.Pozitivist paradigma çerçevesinde anaakım iktisadın kuramsal ve yöntembilimsel önkabullerine dayanan ve nicel yöntemler kullanan bu araştırmaların eğitimsel gerçekliği, aşırı analitik ve parçalı, dogmatik, mekanik, normatif, çelişkisiz ve yapısalcı yansıttığı bulgulanmıştır. Ayrıca çözümlenen araştırmaların pozitivist paradigma çerçevesinde kapsamlarına, kullandıkları yöntem setine ve ulaştıkları bulgulara ilişkin ortak özellikleriyle liberal ve neoliberal eğitim politikalarının uyumlu olduğu, bazı araştırmaların liberal ve neoliberal eğitim politikalarına rehberlik etmek için yapıldıkları ve bütün araştırmaların liberal ve neoliberal eğitim politikalarının uygulanması için ihtiyaç duyulan ideolojik atmosferin üretilmesine katkıda bulundukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was realized in order to analyze the researches on which the fundamental arguments in the mainstream educational economics literature are based and to assess the relations between such researches and the liberal and neoliberal education policies by using the conceptual tools of the political economy of education. For this purpose, first of all a theoretical argument on the birth conditions, theoretical and methodological background of and the critiques against the mainstream educational economics was done as well as a brief theoretical argument on the political economy of education. Then, using historical and thematic criterias, a set of mainstream educational economics researches was selected in order to analyze and assess the conceptual/theoretical knowledge background they are based on, the methods they used, the findings they reached and the policies they implied within the framework of positivist paradigm. While analyzing and assessing these researches, conceptual/theoretical framework of the political economy of education was utilized.In this study, it was found that the researches based on the positivist paradigm, on the theoretical and methodological assumptions of the mainstream economics and therefore using only quantitative research methods reflect the educational reality excessively analytical, fragmented, dogmatic, mechanical, normative, noncontradictorily and as timeless structures. Furthermore, the common features related to the scopes, to the methods and to the findings of the analzed researches within the positivist paradigm were found to be in conformity with the liberal and neoliberal educational policies. It was also found that some of these researches were produced in order to guide the liberal and neoliberal education policies and all of the researches contributed the production of the ideological atmosphere necessary for the implementation of the liberal and neoliberal educational policies.