Mehmed Edib bin Mehmed Derviş'in Behcet'ül Menazil adlı eserinin transkrip ve tahlili
The transcript and analysis of Mehmed Edip bin Mehmed Derviş's book: 'Behcet'ül Menazil'
- Tez No: 279980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Osmanlı Devleti, kuruluşundan itibaren kendisinden önceki Türk-İslam devletlerinin hem idari hem de siyasi geleneklerinden faydalanmıştır. Menzil sistemi de Osmanlı Devleti'nin haberleşme ve ulaşım hususunda bu geleneklerden faydalanıp, kendi anlayışı çerçevesinde geliştirdiği sistemlerden biridir. Özellikle hac yolu üzerinde kurulan menziller, hac mevsiminde hacıların konaklama ve barınma ihtiyaçlarının giderilmesinde önemli bir yer tutmuştur.1776 yılında hac farizasını yerine getirmek üzere İstanbul'dan yola çıkan Mehmed Edib bin Mehmed Derviş, kendisinden sonra hac farizasını eda edecek kişilere kolaylık sağlamak amacıyla, yol boyunca yaşadıklarını bu eserde kaydetmiştir. Bunun yanı sıra yol güzergâhındaki menzillerin sayısı, isimleri ve birbirlerine olan uzaklıklarını da kaydeden yazar, döneminde ulaşabildiği eserlerden de yararlanmıştır.Bu eseri günümüz alfabesine tercüme ederek elde ettiğimiz verileri değerlendirmeye çalıştık.ANAHTAR KELİMELERMenzil, Yol Güzergâhı, Hac, İstanbul, Mekke,
Özet (Çeviri)
The Ottoman State utilized both of the administrative and political traditions of the previous Turkish-Islamic states. The Menzil System (The Range System) also was used and developed by Ottoman State through utilizing these traditions but Ottoman also interpreted and changed the system according to their own perspective. The purpose of the system was to provide intercommunication and transportation. Especially, the ranges, established on the road of pilgrimage to Mecca, Hajj, were very important because of the needs of the accommodation of the passengers in the pilgrim seasons.In1776, Mehmed Edib bin Mehmed Derviş took to road for the pilgrimage as a religious duty from Istanbul and he also wrote his experience and memory on his book, Behcet?ül Menazil, in order to guide and help people who wanted to perform this religious duty. He enlisted the numbers and names of ranges as well as the distance between the ranges along the way. While he wrote down this information, he used the accessible literature additionally.The main aim of this thesis to try to examine this book through translating into the present-day alphabetKEYWORDSMenzil(Range), road-route, Hajj, Istanbul, Mecca