Hellenistik Çağ Batı Anadolu takvimleri
Calendars of Hellenistic Western Anatolia
  1. Tez No: 280058
  2. Yazar: SEVGİ GERÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAMDİ SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada eskiçağda Batı Anadolu'daki kent-devletlerinde kullanılmış olan Hellen takvimleri ele alınmaktadır. Bu kentlerde kullanılmış olan takvimler aynı sisteme dayalı olsalar da, ay adları kentlere özgüdür. Ay adlarından kentlerin birbirleriyle olan bağlantıları, bu kentlerde tapınım gören tanrılar/tanrıçalar ve düzenlenen festivallere ilişkin önemli bilgilere ulaşmak mümkündür. Bu çalışmada öncelikle takvimlerin genel yapılarına değinilmiş, Anadolu'da eskiçağda kullanılmış olan takvimlere ait temel bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra Hellen takvimlerinin genel özelliklerine, kökenlerine dair varsayımlara ve eskiçağda takvimi gökbilimsel olarak doğru hale getirmek için düzenlenmiş olan çevrimlere değinilmiştir. Takvim sisteminin anlaşılması için en iyi bilinen Hellen takvimi olan Atina takvimi detaylı olarak anlatılmıştır. Batı Anadolu'da kullanılmış olan Hellenistik takvimler karakterlerine göre sınıflandırılmışlar, bu başlıklar altında kentler alfabetik sırayla ele alınmışlardır. Her kentin takviminde bulunan aylara, yıl başlangıçlarına ve günü sayarken kullanılan terminolojiye mevcut bilgiler elverdiğince yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the calendars of ancient city-states in western Anatolia. Although the calendars used in these cities are based on the same system, month names are peculiar to the cities. By means of the month names, we are able to obtain information about the relations between cities, the gods/goddesses worshipped and the festivals held in these cities. In this study, firstly general structure of calendars are mentioned and basic information about calendars used in ancient Anatolia are included. Afterwards, general characteristics of the the Greek calendars, hypotheses on their origin, and ancient cycles which were organized in order to obtain astronomically accurate calendars are also taken into consideration. In order to make the calendar systems intelligible, Athenian calendar is explained in detail, due to its status of best-studied Greek calendar. The Hellenistic calendars used in western Anatolia are classified according to their characteristics and cities are listed in alphabetical order under these titles. Months, New Year?s days and terminology of counting of the days of each city are discussed as far as possible with the current knowledge on these subjects.