Süreli yayınlardaki masalla ilgili çalışmaların açıklamalı bibliyografyası
Annotated bibliography of the studies about folk tales in periodicals
  1. Tez No: 280057
  2. Yazar: UĞUR TUNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Türk Dili ve Edebiyatı, Bibliography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
Bu çalışmada 1922- 2011 yılları arasında Türkiye'deki süreli yayınlarda masalla ilgili olarak yapılmış olan çalışmaların açıklamalı bibliyografyasına yer verilmiştir.Önemli bir dil, edebiyat ve halkbilimi ürünü olan masallar üzerine bazı çalışmalar yapılmış ve yapılmaya da devam edilmektedir. Dolayısıyla masal bibliyografyası her geçen gün genişlemiş fakat süreli yayınlardaki masal çalışmalarının tez boyutunda ele alınmadığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda araştırmalar için önemli bir kaynak olan süreli yayınlarların masalla ilgili bibliyografyası bu çalışmayla kapsamlı olarak bir araya getirilmiştir. Çalışmamız giriş bölümü dışında üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde masalla ilgili tanım-açıklamalar ve genel bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde süreli yayınlarda yer alan masal üzerine yapılmış inceleme makaleler, ikinci bölümde masal derlemeleri, üçüncü bölümde tercüme makaleler ve masallar ile işlenmiş ve sınıflamaya girmeyen masallar ele alınmıştır. Çalışmamızın sonuç ve değerlendirmeler kısmında ise elde ettiğimiz veriler grafiklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes an annotated bibliography of the studies made about folk tales in periodicals in Turkey between the years 1922-2011.Several researches have been done about folk tales which are important products of language, literature and folklore. Therefore, the bibliography of folk tales have expanded day by day, but it has been determined that studies about folk tales in periodicals have not been examined in a thesis. The bibliography of periodicals about folk tales, which have been an important resource for studies in this context, have been gathered comprehensively in this study. Our study is formed of three parts with the exception of the introduction. The introductory part includes definitions-explanations and general information related to folk tales. In the first part review articles on folk tales in periodicals, in the second part collections of folk tales, in the third part translated articles and folk tales which are worked on with tales and not included in the classification are handled. And in the conclusion and evaluation part of our study, the data we obtained have been explained with graphs.