Doku kültürü yöntemi ile değişik besi ortamlarında beyaz zambak yetiştirilmesi
- Tez No: 28007
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
DOKU KÜLTÜRÜ YÖNTEMİ İLE DE?İŞİK BESİ ORTAMLARINDA BEYAZ ZAMBAK YETİŞTİRİLMESİ ŞengUl ÖKSÜZ (Yüksek Lisans Tezi) Bu araştırma, Akdeniz üniversitesi Ziraat Fakültesi Doku Kültürü Laboratuvarında yürütülmüştür. Denemede beyaz zambağın (i. longi florum) doku kültürü ile vegetatif çoğaltılması için, kesme çiçek üretiminde kullanılabilecek kaliteli fide sayısını arttırmak amacıyla çalışmalar yapılmıştır. Bu amaçla değişik besi ortamları kullanılmıştır. Beyaz zambağın in vitro çoğaltılması üzerine farklı aşamalarda kullanılan NAA ve BA kombinasyonlarının değişik dozlarının etkisi araştırılmıştır. Temel besi ortamı olarak Murashige ve Skoog ortamı kullanılmıştır. Yavru soğan elde etme aşamasında, 0.0/0.0, 0.1/0.5, 0.5/1.0, 1.0/1.5 NAA/BA mg/ litre hormon kombinasyonları denenmiştir. Deneme, tesadüf blokları desenine göre ve U tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede; yavru soğan sayısı, yavru soğan yaş ağırlığı, yaprak sayısı, yaprak uzunluğu, kök sayısı, kök uzunluğu, yavru soğan eni ve boyu gibi faktörler incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda, yavru soğan geliştirme aşamasında en iyi sonuç 0.1 NAA/ 0.5 BA mg/litre hormon dozundan alınmıştır. Araştırmanın ikinci safhasında bu hormon dozuyla, hormonsuz ortam karşılaştırılmıştır. iki hormon dozunun karşılaştırılması sonucu yavru soğan yaş ağırlığı, yaprak uzunluğu, kök uzunluğu açısından en iyi dozun 0.1 NAA/ 0,5 BA mg/litre hormon dozunun uygun olduğu tespit edilmiştir. Yaprak sayısı ve kök sayısı bakımından her iki hormon dozu arasında fark bulunamamıştır. ANA BİLİM DALI : BAHÇE BİTKİLERİ JÜRİ: Prof. Dr. İbrahim BAKTIR (Danışman) Yıl : 1993 Doç. Dr. ibrahim UZUN Sayfa: 47 Yrd.Doç. Dr. Mustafa AKILLI
Özet (Çeviri)
PROPAGATION OF EASTER LILY ON DIFFERENT MEDIA THROUGH TISSUE CULTURE ŞengUl ÖKSÜZ (M. S. Thesis) This research was conducted to propagate Easter lily (Li Hum longi florum) through tissue culture methods. Modified Murashige and Skoog (MS) medium was used as a basic medium with combination of different concentrations of NAA and BA. Physical conditions were kept constant during the research. Average temperature was 25±1°C and relative humudity was about 60%. Fresh lilium bulbs were obtain from the Netherland. Healthy bulb scales were used for the propagation. The scales were surface sterilized first than cut into a few pieces according to size of the scales and were partially inserted into the prepared media in physiological position. The best results in propagation of bulblets were obtained from modified MS medium including 0.1 NAA/ 0.5 BA mg/lt. 0.1 NAA/ 0.5 BA mg/lt. hormon combination gave better results in bulblet fresh weight, leaf and root lengths. No significant effect was on leaf and root numbers and 0.1 NAA/ 0.5 BA mg/lt. hormon treated explants. DEPARTMENT : HORTICULTURE YEAR PAGE 1993 47 C0MITTEE : Prof. Dr. İbrahim BAKTIR (Adviser) Assoc. Prof. Dr. İbrahim UZUN Assist. Prof. Dr. Mustafa AKILLI