Türkiye'de 2007 milletvekili genel seçimleri ışığında: Siyasal partiler ve seçmenlerinin Avrupa Birliği'ne yönelik tutumları
Attitudes of political parties and voters? towards European Union in the lights of 2007 general elections in Turkey
- Tez No: 280072
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olma isteği, genel anlamda batılılaşma ve özelde Avrupalılaşma hedefine ulaşabilme yolundaki en önemli aşamalarından biri olarak, 1959 yılında başlamıştır. 1987 yılında gerçekleştirilen tam üyelik müracaatını takiben, Aralık 1999'daki Helsinki zirvesinde aday ülke statüsünün verilmesi ve Ekim 2005'te de müzakere sürecinin başlamasıyla birlikte Türkiye'nin tam üyelik süreci son aşamasına girmiş görünmektedir.Bununla beraber uzun yıllardır devam eden süreç, ülke içerisinde farklı şekillerde değerlendirilmiş ve Avrupa Birliği'ne ilişkin ortak bir kamuoyu yaratılamamıştır. Bunun en önemli sebeplerinden birisi, siyasal partilerin ve seçmenlerinin konuya yönelik ilkesel bir politika takip etmeleri yerine ülke içerisindeki konjonktüre göre hareket etmeleridir. Kuşkusuz, Türkiye'de çeşitli birimlerin konuyla alakalı hatalı yaklaşımları olmakla birlikte, Türkiye'ye sürekli olarak ?sabır? telkin eden Avrupa Birliğinin de bu konuda çok samimi olduğunu söylememiz güçtür.Bu çalışmada, Türkiye'de 2007 yılında yapılan Milletvekili Genel seçimleri ışığında siyasal partiler ve seçmenlerinin Avrupa Birliği algısı incelenecektir. Çalışmamızda, bu doğrultuda konuyla ilgili kavramsal bir giriş yapıldıktan sonra, ikinci bölümde siyasal partilerin 1980 yılı sonrası Avrupa Birliği'ne yönelik yaklaşımları incelenecektir. Son bölümde ise, seçmenlerin Avrupa Birliği algısı, Türkiye genelinde yapılmış olan alan çalışması sonucu tespit edilen verilerle detaylı olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey?s desire to become a full member of European Union had started in 1959. It was one of the most important phases of reaching the goal of westernization and specifically to become Europeanized. Following the application for full membership in 1987, Turkey was given the candidate status in December 1999 Helsinki Summit. Together with beginning of the negotiation process in October 2005, full membership process of Turkey seems to have entered the last phase.This long process of full membership has been evaluated differently in Turkey and a common public opinion related to the European Union could not been created. Among the most important reasons for this, political parties and voters prefer rather than following a fundamental policy towards the issue that they have chosen to act in accordance with the conjuncture in the country. Certainly, different units in Turkey have some defective approaches related to the issue but it is not possible to say that European Union, which is constantly suggested Turkey to be patient, is intimate.In this study, approaches of political parties and voters? towards the European Union will be examined in the lights of 2007 general elections in Turkey. Parallel with this in our study, after the conceptual introduction, approaches of political parties towards European Union after 1980 will be examined in the second chapter. In the last chapter voters? perception about European Union will be held in detail together with the results of the field study which is made in Turkey generally