2002-2018 yılları arasında Türkiye'de gerçekleşen milletvekili seçimleri
Parliamentary elections happening in Turkey between 2002-2018
- Tez No: 890683
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bir seçimin siyasi tarih içindeki yerini, önemini ve anlamını analiz etmenin birçok yolu vardır. Oy dağılımlarını esas alarak değerlendirme yapmak, siyasi partilerin yürüttükleri kampanyaları masaya yatırmak, seçim bildirgelerinden, aday profillerine, parti teşkilatlarının yürüttükleri faaliyetlerden, liderlerin miting performanslarına kadar bir dizi veri bu kapsamda karşılaştırmalı olarak ele alınabilir. AK Parti'nin kuruluşu ve siyasi kimliği, 2002 genel seçimlerine giden süreçte hem partilerin hem de ülkenin içinde bulunduğu genel durum, 2002 Genel Seçimleri ve AK Parti'nin zaferi, seçim sonuçlarının ekonomik ve siyasi yansımaları ile partilerin genel durumu açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmamızda ayrıca 2002 Genel Seçimleri sonrası AK Parti iktidarında yaşanan siyasal gelişmeler, 2007 milletvekili genel seçimlerinin sonuçları açısından hem kendi içinde hem de bir önceki seçim ile kıyaslama yapılarak değerlendirilmesi yapılmıştır. 2011 Genel Seçimlerine giden süreçte Türkiye'nin genel durumu, 12 Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçimleri atmosferi ve seçim sonuçlarının verilen vaatler açısından değerlendirilmesi, Bir önceki seçim ile kıyaslanarak ele alınması konu olarak işlenmiştir. Çalışmamızda son olarak 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimlerine uzanan siyaset platformda ülkenin siyasi, ekonomik dinamikleri, 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinin siyasi iklimi ve sonuçlarının bu dinamikler ve bir önceki seçim sonuçları ile birlikte değerlendirilmesi anlatılmıştır. Seçim sonrası kurulamayan koalisyon ve yaşanan siyasi boşluk, genel seçimlerin yenilenerek 1 Kasım 2015 seçimleri ve sonuçları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many ways to analyze the place, importance and meaning of an election in political history. Evaluating based on vote distributions, discussing the campaigns of political parties, a range of data from election manifestos to candidate profiles, from activities carried out by party organizations to leaders' rally performances can be discussed comparatively in this context. The establishment and political identity of the AK Party, the general situation of both the parties and the country in the period leading to the 2002 general elections, the 2002 General Elections and the victory of the AK Party, the economic and political reflections of the election results and the general situation of the parties were evaluated. In our study, the political developments experienced under the AK Party government after the 2002 General Elections were evaluated in terms of the results of the 2007 parliamentary general elections, both within themselves and by comparing them with the previous election. The general situation of Turkey in the process leading to the 2011 General Elections, the atmosphere of the 12 June 2011 Parliamentary General Elections and the evaluation of the election results in terms of the promises made, and their comparison with the previous election are discussed as the subject. Finally, in our study, the political and economic dynamics of the country, the political climate of the 2015 Parliamentary General Elections and the evaluation of their results together with these dynamics and the previous election results are explained in the political platform extending to the 7 June 2015 Parliamentary General Elections. The coalition that could not be established after the election and the political vacuum experienced, the renewal of the general elections and the November 1, 2015 elections and their results were examined.