İmtiyaz sözleşmelerinden kaynaklanan ihtilaflar ve çözüm yolları
Disputes arisen from concession agreements and resolution methods
  1. Tez No: 280074
  2. Yazar: AHMET KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
İdarenin genellikle karşılaşılan tek taraflı işlemleri dışında değerlendirilen ve ayrı bir hukuki rejime tabi olan sözleşmelerinin ilk akla gelen türü olan imtiyaz sözleşmelerin mahiyetinin 4446 sayılı Kanun ile değiştirilen Anayasa hükümleri ve takip eden yeni kanunlar ile farklılaştığı görülmektedir. Bu farklılaşma bu sözleşmelerden doğan uyuşmazlıkların çözüm usullerinin de değişmesine neden olmuştur.Bu çerçevede; tezin ilk kısmında, idari sözleşmelerin ve özel olarak kamu hizmeti imtiyazının ayırt edici özelliklerinin tespiti ile yaşanan tarihsel dönüşüm ve bu sözleşmelerin bugünkü durumu üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise bu sözleşmelere dair hazırlık ve imzalanma süreçleri ile içerik ve uygulanması hakkında genel bilgiler paylaşılmaya çalışılmıştır. Son bölüm ise uyuşmazlıkların sınıflandırılmasını ve buna ilişkin başvurulabilecek çözüm yollarının genel olarak değerlendirilmesini yansıtmaktadır.Tez kapsamında, tarihsel değişim üzerinde durulmaya ve tartışılan konulara ilişkin gerek öğretinin gerekse ihtilafların çözümündeki uygulamanın genel yaklaşım ve görüşlerinin yansıtılması hedeflenmiştir. Bununla birlikte, halihazırda mevcudiyetini koruyan sorunların kapsam ve niteliğin belirlenmesi ve anlaşılır kılınmasına da özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most usual type of the public contracts that are subject to a different legal regime from that of the state authorities' or public administrations? unilateral acts, which are frequently used for execution of their activities are the concession agreements.These agreements? characteristics are transformed by constitutional provisions that have been amended in accordance with Law No. 4446 and the laws following the enactment of this Law. Through this transformation, the dispute resolution procedures for these agreements have also been changed.In this respect, the first section provides the characteristics and actual status of concessions through public contracts and explains the historical process of these agreements. The second section gives general information regarding the preparation, execution and application procedures, together with the regular content and matter for these agreements. The classification of disputes, and the relevant resolution methods and procedures, are reviewed in detail within the scope of the last section.The purpose of this thesis is to provide information concerning the historical transformation, and to reflect the scholarly and practical opinions and approaches. Moreover, this thesis will also determine and, accordingly, expose the scope and nature of the current legal issues.