Bursa yöresi Gemlik çeşidi zeytinlerinin bazı besin elementleri içeriği ve bu elementlerin mevsimsel değişimleri
- Tez No: 28020
- Danışmanlar: PROF. DR. A. VAHAP KATKAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
-I- dZ BURSA YdRESI GEMLİK CESIDI ZEYTİNLERİNİN BAZI BESİN ELEMENTLE RİNİN ICERISI VE BU ELEMENTLERİN MEVSİMSEL DEBISIMLERî Bu araştırma Gemlik zeytin çeşidinde, yaprak ve meyve N,P,K Ca ve Mg içeriklerinin çok ve az ürün yıllarında gösterdikleri değişimleri inceleyerek, toprak-yaprak-meyve hakkındaki bilgile rimizi geliştirmek, bitki besin maddelerinin -farklı -Fizyolojik devrelerdeki değişim ve ilişkilerini incelemek, en uygun yaprak örneği alma zamanını saptamak için yapılmıştır. Araştırma Orhangazi, iznik, Gemi ik ve Mudanya ilçelerinde seçilen 7 adet bahçede yürütülmüştür. Bu bahçelerden çok ve az ürün yıllarında aylık olarak alınan 672 adet yaprak örneği ile Ağustos - Aralık döneminde yine aylık olarak alınan 280 adet meyve örneğinde ( meyve eti ve çekirdek olarak ) N,P,K, Ca ve Mg analizleri, ayrıca aynı bahçelerden iki ayrı derinlikten alınan 112 adet toprak örneğinde -fiziksel ve kimyasal analizler yapıl mıştır. Elde edilen bulgular söyle özetlenebilir: _ incelenen makro elementler için en uygun yaprak örneği alma zamanı olarak saptanan ortak stabil devre 5 Ocak - 5 Şubat arası olarak belirlenmiştir. _ Yaprak-meyve eti - çekirdek örneklerinin değişimi birlikte incelendiğinde meyve olgunluğu ilerledikçe genel olarak meyve etinin N,P,K ve Mg içeriğinde artış olurken, yaprak N,P,K ve Mg içeriğinde azalma olmuş, Ca içeriği olgunlukla birlikte meyve etinde azalırken yaprakta artış göstermiştir. Çekirdek örnekleri--li nin N,P,K ve Ca içeriğinde hasat dönemine doğru düşme, Mg İçeri ğinde ise artış izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-HI- ABSTRACT STUDIES ON NUTRIENT CONTENTS AND SEASONAL ELEMENT FLUCTIATIONS OF THE OLIVE VARIETY GEMLİK IN BURSA AREA. This study was undertaken to determine the seasonal varia tions in macro nutrient contents (N,P,K,Ca and lig) of leaves and fruits of the“SEMLiK”olive variety during two years, when they were productive and non-product ive, so as to develop our present knowledge about soil, leaf and fruit interactions, to learn at different physiological states, seasonal variations in nutrient contents of leaves, their stable periods, and to define the most proper leaf-sampling time. Leaf and fruit samples were obtained from 7 different alive orchards (4 plots from each) in 4 locations (Orhangazi, iz nik, Semlik and Mudanya). 672 leaf samples were taken during pro ductive and non-productive years regularly, once everymonth and 2S0 fruit samples (as fruit flesh and pit) were taken from Au gust till December in both years» 112 soil samples were collec ted twice (productive and non-productive year) at 2 depths for subsequent physical and chemical analyses. The results can be summarized as follows s -The most proper sampling period for determining the nut ritional status of Gemlik variety by using leaf samples is from 5 th of January till the S th of February. -When the seasonal trends of macro nutrient contents of 1 eaves, f rui ts flesh and pits were concurrently investigated, it was seen that while N,P,K and fig contents of the fruit flesh-IV- in the leaves. Ca, on the contrary, decreased in the -Fruit -Flesh -From the -First phases o-F -Fruit growth up to harvest but showed increase in the leaves. N,P,K and Ca contents o-F the pits decrea sed until harvest time in contrast to Mg which showed an increa sing trend. -Among the plant nutrients mentioned, correlation between the lea-F and -Fruit samples was made i ndivi dual ly.