Postmodern pazarlama çağında reklam anlayışında meydana gelen değişim
Evolving advertising approach in the course of postmodern marketing process
  1. Tez No: 280352
  2. Yazar: MEHMET YAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE ELDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 409
Özet
Postmodern pazarlama günümüzde modern toplum yapısındaki değişime bağlı olarak oluşan yeni toplumsal yapının içerisinde pazarlamanın gösterdiği uyum süreci olarak ortaya çıkmıştır. Bütünleşik pazarlama iletişiminin bir unsuru olan reklamcılık, bu değişim sürecinden etkilenerek modern reklamcılık anlayışından farklılaşmıştır.Tüketim toplumunun oluşumu ve bu toplumun içerisinde artan sembolik tüketim, postmodern dönemin ayırt edici koşullarının birey ve toplum üzerindeki etkisi, marka imajı anlayışının üründen bağımsız hale gelmesi reklamcılık anlayışını etkileyen unsurlar olarak dikkat çekmektedir. Yeni pazarlama türlerinin uygulamaya başlanması ve son olarak bilgi iletişim teknolojilerinin interaktif iletişime olanak tanıması modern reklamcılık anlayışının yaşadığı değişimi etkileyen diğer önemli unsurlar olarak göze çarpmaktadır. Bilgi iletişim teknolojilerinin gelişimine paralel olarak sosyal medya üzerinde tüketiciyle birebir iletişim kurma olanağı ve bu sürecin ölçümlenebilmesi reklamcılığın yeni sürece uyumunda önemli bir avantaj olarak göze çarpmaktadır. Postmodern koşulların bir sonucu olarak artık vakit geçirme ve eğlence unsurlarını ön plana alan tüketicinin bu ihtiyacına cevap verme görevini üstlenen reklamcılık, bu faktörlere bağlı olarak içerik üretiminden de sorumlu hale gelebilmektedir. Nihayetinde yeni mecralara uygun olarak kurulan reklam ajansları ve yaratıcılık sürecinin reklam ajansının tekelinden çıkarak pazarlama iletişimi faaliyetlerini koordinasyon içerisinde sürdürmek zorunda olan reklamveren, medya planlama ajansı, ana mecra ve dijital ajanslar tarafından ortaklaşa gerçekleştirildiği görülmektedir.?Postmodern Pazarlama Çağında Reklam Anlayışında Meydana Gelen Değişim? başlıklı bu tez çalışmasında, Türkiye'nin reklam yatırımları dikkat çeken kuruluşlarından bir tanesi olan Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'nin genç hedef kitleye yönelik oluşturduğu bir kulüp olan gnçtrkcll markasının pazarlama iletişimi faaliyetleri postmodern pazarlama ve özellikle reklamcılık bağlamında örnek olay olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today postmodern marketing has emerged out as an adaptation process of marketing in new social structure that has developed according to the change of modern social structure. Advertising which is a component of integrated marketing communication, differs from the modern advertising conception by being affected by this change process.The factors that affect the advertising concept are the formation of consumption society, postmodern period's effect of distinctive conditions on both the individual and the society, the conception of brand image's becoming independent from the product. The application of new marketing varieties and lastly information communication technologies' enabling the interactive communication are the other striking factors that affect the change that modern advertising survive.In parallel with the development of information communication technologies, face to face communication opportunity with the consumer and the evaluation of this process is an important advantage in the adaptation of advertising to the new process.As a result of the post modern conditions, the advertising that has the responsibilty to respond to the needs of the consumer by taking the spare time and entertaintment to fore, also becomes responsible for content production according to these factors.Eventually, the advertising agencies' structures have changed due to the new media or agencies have been established that are specialized in media. At the same time, the process of idea generation, that was a task of only the advertising agencies in the past, has been managed coordinatedly with the participation of advertisers and the other marketing communication responsible.In this thesis whose title is“ Evolving Advertising Approach in the Course of Postmodern Marketing Process”, the marketing communication activities of gnçtrkcll brand which is formed up of Turkey's one of the most striking advertising investment institutions that is Turkcell Communication Services Joint Stock Company towards young target, was examined as a case study in context of postmodern marketing and especially advertising.