Türkiye'de modern mimarlığın konut cepheleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 2804
  2. Yazar: AYHAN USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTSAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Çalışmada, toplumların yaşama biçimlerini yansıtan ve yüzyılların deneyim ve birikimi ile şekillenen, konut yapıla rının cephelerinde meydana gelen değişmelerde, modern mimar lığın etkisinin araştırılmasına çalışılmaktadır. Bu amaçla çalışma Giriş bölümü ile birlikte dört bölüm üzerinde yapılanmıştır. Giriş bölümünde konu etraflıca ortaya konarak cephe kav ramına, bu kavramın tarihsel süreklilik içinde kazandığı de ğerlere, geçmiş mimari dönemleri yansıtmadaki etkisine deği nilmiştir. Ayrıca ülke kültürü ve konut cepheleri arasındaki bağ ortaya konmuştur. Daha sonra Sanayi DevrimP've sonrası gelişmelerin doğurduğu modern mimari ve sonrası gelişmelere (Türkiye'de yaşanan süreçlere de) değinilerek cepheler kazan dıkları karekter açısından genel olarak özetlenmiştir. Birinci bölümde ise; sorun ve çalışmanın amacı açılarak çalışma çizgisinin netleştirilmesi sağlanmıştır. İkinci bölümde, çağın verilerini yadsıyan, soruna çözüm getirmekten uzak, eklektik eğilimlere karşıt olarak gelişen mimari tutumlara ve bunların konut cephelerine kazandırdığı karekterlere değinilmiştir. Bu çalışma belli bir tarihsel sü reklilik içinde ve konut cepheleri ile örneklenmiştir. Bolü--III- mün akışı içinde modern mimarinin rasyonel ve irrasyonel yön lerine değinilerek bu düşüncelerin temelini oluşturan mimar ların, konut yapılarının cepheleri incelenmiştir. üçüncü bölüm, modern mimarlığın Türkiye'de konut cephele ri üzerindeki etkisinin, incelenmesini içermektedir. Çalışma da ampirik bir yöntem izlenmiştir. Buna koşut olarak, kentleş me ve toplu konut örneklerinin yoğunluklu olduğu illerden gör sel veriler toplanmıştır. Bu bölümün alt başlıklarında sırasıy la önce toplanan görsel verilerin değerlendirilmesi ile sahip oldukları karekter ortaya konmuş daha sonra sonuç çizelgesin de toplu olarak işlenerek ağırlıklı sonuç saptanmasına geçil miştir. Bu işlem sonucunda görülmüştür ki, Türkiye'de konut cepheleri üzerinde uluslararası yaygınlık kazanmış modern özel likler etkili olmaktadır. Dördüncü bölümde saptanan bu sonucun değerlendirilmesi ne gidilmektedir. Yine bu bölüm de konut sorununa, bu soruna çözümlere, Geleneksel konut mimarisine ve konut üretim tekno lojilerine deinilerek bunların, modern mimarinin evrensel ol ma ilkeleriyle bağı ortaya konmaktadır. Böylece Türkiye'de yaşanan mimari eğilimlere tanı koyma çalışmalarının yoğunluklu olduğu şu günlerde genel görünüm şöylece özetlenebilir. Türkiye'nin gelişme sürecinde ki bir ülke oluşu diğer alanlarda olduğu gibi mimari alanda da etki lenmeyi genel boyutlarıyla yaşayacağı doğrultusundadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The facades of the residence buildings reflect the life style, of society and are shaped with the experience of many years. The effect of modern architecture on the alteration of house facades is the subject of this study. There are three chapters in this following the Introduc tion. In the introduction the facade concept, the value it acquired throughout the history and its effect on reflecting the old architectural styles has been explained. The tie bet ween the culture of a country and the house facades has been put forward. The characteristies of house facades of Modern Architecture which is a result of the Industrial Revolution, and the developments following it including the process in Turkey has been put forward. In the first Chapter, the problem has been put forfard. In the second Chapter, the architectural attidutes which deny their own era and their reflectance on house facades have been exemplified. In the third Chapter, the effect of Modern Architecture on house facades of Turkey has been discussed. Samples were-V- collected from mass housing and urban development areas. It was found that on the house facades of Turkey internationally accepted modern characters are very effective. The Fourth Chapter evaluates the results of the preuious chapter. The housing problem» its solution, the traditional house architecture, the house production technologies and the ties of these with the universality of modern architecture has been discussed. In nowadays, in which there are many diagnostic studies on the architectural preferences in Turkey. The general out look can be summarised as the following. Turkey is a country on the process of development. As in the other fields, she will experience being influenced in Architecture as well.