Şem'i mecmuası-transkripsiyonlu metin inceleme
The mecmua of Şem'î (transcription text-analysis)
- Tez No: 280400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Şiir Mecmu`aları, Eski Türk edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Özellikle oluşturuldukları dönemde yaşayan şairleri ve eserlerini bünyesinde bulundurmaları bakımından büyük bir değer taşımaktadır. Çalışmamızda, mecmu`alar hakkında genel bir bilgi verildikten sonra 19. yüzyılda yaşamış olan Meşrebz?de Dâmâdı Şem`î'nin hayatı ve edebî kişiliği, başta kendi şiirlerinden olmak üzere muhtelif kaynaklardan yaralanılarak açıklanmıştır. Ardından şairin İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi Yazmalar Koleksiyonu T.Y. 9651 numarada bulunan kendi şiirlerinin ve muhtelif şairlerin şiirlerinin mevcut olduğu mecmua, çeviriyazılı metin olarak hazırlanmıştır. Meşrebzâde Dâmâdı Şem`î'nin hazırlamış olduğu mecmu`adaki şiirler, Şem`î'nin Şiirleri, Şem`î Hakkında Yazılan Şiirler ve Diğer Şairlere Ait Olan Şiirler olmak üzere üç kısım olarak sınıflandırılmıştır
Özet (Çeviri)
Poem mecmua, play an important role in the Classical Turkish Literature. Especially, they are valuable because they contain contemporary poets and their works. In this study, afterwards an outline of mecmuas are given and the life and the literary personality of Meşrebz?de Dâmâdı Şem`î are expressed based on different sources, particularly his own poems. Later, the work, composed of his own poems in his mecmua, which is located on T.Y. No. 9651 of the Collection of Manuscripts in the Istanbul University Library, which contains his own poems and other poets? poems is transformed into a transcription text. The poems of Meşrebz?de Dâmâdı Şem`î are classified into three groups; The Poems of Şem`î, The Poems Written About Şem`î, and The Poems of Other Poets.