Görevi kötüye kullanma suçu (TCK m.257)
Malfeasance (TCK m.257)
- Tez No: 280492
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NİHAT KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunda ?Kamu Güvenilirliğine Ve İşleyişine Karşı Suçlar? başlığı altında düzenlenen suçlardan biri de görevi kötüye kullanma suçudur. 765 sayılı Ceza Kanunun farklı maddelerinde düzenlenen; görevi kötüye kullanma, görevi savsama, vazifeyi suiistimal ve basit rüşvet alma suçları 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 257. maddesi altında ?Görevi Kötüye Kullanama? başlığı ile birleştirilmiş ve tek suç olarak düzenlenmiştir. Ancak madde içerisinde görevin gereklerine aykırı hareketle görevi kötüye kullanma, görevin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme gösterme, görevin gereklerine uygun davranmak için çıkar sağlama şeklinde üç farklı suç tipini barındıracak şekilde düzenlenmiştir. Görevi kötüye kullanma genel, tali ve tamamlayıcı bir suç olarak hüküm altına alınmıştır. Bu nedenle özel nitelikte düzenlemelerin uygulanamadığı hallerde uygulanacaktır. Bu maddedeki suçlar, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olma, kişilere haksız bir kazanç sağlama ve kişilerden kendisine veya bir başkasına çıkar sağlama neticelerinin oluşumuna tabi tutulmuştur. Bu neticelerle birlikte görevi kötüye kullanma zarar suçu haline getirilmiştir. 5237 sayılı kanun suçun faili olarak kamu görevlisi tanımını benimsemiş ve kamu görevlisi kavramına kamu hizmeti gören kişileri de dahil etmiş, tanımı genişletmiştir. Çalışmamız ile görevi kötüye kullanma suçu açıklanırken eski ve yeni düzenlemeler arasındaki farklılıklar, eski düzenleme dönemindeki tartışmalar ve getirilen çözümler, yeni ceza kanunun getirdiği yenilikler açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the crimes in The Turkish Punitive Law, no 5237, under the heading of ?Crimes to Reliability and Operation of Public? is ?malfeasance?. Some of the crimes regulated in Punitive Law no 765; malfeasance, neglecting duty, misconducting in office and simple bribe taking are jointed under the heading of ?malfeasance? in Turkish Punitive Law?s 257th section and regulated as one crime. On the other hand, it is regulated to include three types of crimes in itself; ?malfeasance by violation of requirements of office?, ?neglecting or delaying the requirements of office? ?providing personal benefit for behaving in requirements of Office?. Malfeasance is regulated as an overall and an auxiliary crime. Therefore, it will be executed in the situations in which special qualified regulations are not applied. The crimes in this section are dependent on the occurrence of ?causing damnification of individuals or public?s damage?, ?providing improper personal benefit to individuals and taking an advantage from these to themselves?. Besides these consequences ?malfeasance? is regarded as a damage crime. The Turkish Punitive Law, no 5237, has adopted the public officer definition as the guilty of this crime and included the people in civil service in this definition and enlarged the definition. By our study, while malfeasance is being explained, differences between old and new regulations, arguments on the period of old regulations and solutions presented, innovations of new punitive law will be explained.