İrtikap suçu (TCK m. 250)
Crime of improperty
- Tez No: 280493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NİHAT KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türk Ceza Kanunu'nun 250. maddesinde yer alan irtikâp suçu, çalışmamızda doktrindeki görüş ve yargı kararları ışığında incelenmiştir.Sadece kamu görevlileri tarafından işlenebilen bir özgü suç niteliğinde olan irtikâp suçunda mağdur edilen bireylerin yanında devletin de bir takım menfaatlerinin ihlal edildiği söylenebilir. İrtikâp suçunda, kamu görevlisi görevinin sağladığı nüfuzu veya güveni kötüye kullanmak suretiyle mağduru icbar veya ikna ederek ya da mağdurun hatasından yararlanarak haksız olarak mağdurdan yarar temin etmesi cezalandırılmaktadır.Çalışmamızda suçun 765 sayılı Türk Ceza Kanunu dönemindeki düzenlemesi ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu dönemindeki düzenlemesi ve uygulamaya yönelik farklar karşılaştırılmış, suça verilen ceza sınırları ile suçun maddi ve manevi unsurunda yapılan değişiklikler ele alınmıştır.İrtikâp suçunun benzer diğer suçlarla ilişkisi, benzerlikleri ve farklılıkları üzerinde durulmuştur. İrtikâp suçu ile karıştırılması olası olan rüşvet, görevi kötüye kullanma, dolandırıcılık, yağma suçları ayrı başlıklar altında irdelenmiş, irtikâp suçu ile ortak özellikler belirtildikten sonra bu suçtan farklı olan özellikleri de geniş bir açıdan değerlendirmeye alınmıştır. Bu başlık altında uygulamada karşılaşılan sorunlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the crime of improperty, which is located in the 250 article of the Turkish Criminal Code, has been examined in consideration of the dictum and dijudications in the doctrine.It can be said that, in the crime of improperty, which is a peculiar crime that can only be commited by the public servants, in addition to the unjustly treated individuals, some of the benefits of the state are being violated. In the crime of improperty, the public servant is penalized when he/she compel and convince the aggrieved by means of abusing the power and secure, which are obtained from his/her position or when he/she gain benefit from the aggrieved by means of taking advantage of the aggrieved?s mistake.In our study, the devesing and the differences in the practice of the crime between the periods of the Turkish Penal Code no. 765 and Turkish Penal Code no. 5237 have been analysed and the boundaries of the retribution of the crime and the alternations made in the corporal and incorporal element of the crime has been discussed.The contact, the similarities and the differences of the crime of improperty with other crimes has been emphasised. The crimes of bribery, corruption, extortion and depredation, which are potentially be confused with the crime of improperty, their different features from this crime have been evaluated from a wider perspective. Under this title the issues confronted in praxis have been mentioned.