Antalya'daki Alevilerin siyasi eğilimleri
Political tendency of Alevis in Antalya
- Tez No: 280515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGİ KÜÇÜKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma Antalya'daki Alevilerin siyasi eğilimlerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda, yoğun olarak ?solcu? kimliği ile ön plana çıkan, Cumhuriyet Halk Partisi'nin sadık seçmeni olarak kabul gören Alevilerin bu niteliklerinin Antalya ölçeğinde doğru olup olmadığı üzerine yoğunlaşılmıştır. Ayrıca, bu veriler çerçevesinde, toplum nezdinde yoğun olarak tartışılan Alevi oylarının sol partilerden sağ partilere kayıp kaymadığına ilişkin tespitlerde de bulunulmuştur. Dahası, Alevilerin, sadece Alevilere hitap eden siyasi partilere destek verip vermediği sorusunun cevabı da bu araştırma kapsamında açıklığa kavuşturulmuştur.Bu tez araştırmasında verilerin elde edilmesi bakımından 2 farklı yöntem kullanılmıştır. Bunlardan birincisi, tespit edilen 6 Alevi köyünün son 20 yıldaki seçim sonuçlarının incelenerek bu köylerdeki Alevilerin oy verme eğiliminin ortaya çıkarılması, ikincisi deAntalya'da yaşayan, farklı cinsiyet, yaş, meslek, eğitim düzeyi ve etnik kökenden 200 Alevi yurttaşa siyasi eğilimleri ile ilgili yapılan anket çalışmasıdır. Ayrıca, Alevilerle ilgili genel bilgilerin elde edilmesi sürecinde de literatür taraması yapılmıştır.Bu tez araştırması ile Antalya'daki Alevilerin siyasi eğilimleri güçlü verilerle ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Antalya ölçeğinde, Haziran 2011 itibariyle, Alevilerin %93-96'sı kendini ?solcu? olarak tanımlamaktadır. Bu da, Antalya ölçeğinde, ?Aleviler solcudur? tezinin doğruluğunu kanıtlamaktadır. Kendini solcu olarak gören her 3 Alevi'den 2'si kendini ideolojik olarak ?sosyal demokrat?, her 3 kişinden 1'i de kendini ?sosyalist? olarak tanımlamaktadır. Antalya ölçeğinde, Haziran 2011 itibariyle, 10 Alevi'den en az 9'u Cumhuriyet Halk Partisi'ni desteklemektedir. Bu da Alevilerin CHP'nin sadık seçmeni olduğu tezinin doğruluğunu kanıtlamaktadır. Antalya ölçeğinde, Alevi oylarının son dönemde ?sağ?a kaydığı öngörüsü doğruyu yansıtmamaktadır. Aksine, Alevilerin partilere oy verme oranı 1995-2007 yılları arasında %80 çitasında kademeli olarak artmış, 12 Haziran 2011 Genel Seçimleri'nde de büyük bir artış göstererek % 90 çıtasını aşıp %93-97 civarında tavan yapmıştır. Antalya ölçeğinde, sadece Alevilere hitap eden ve ?Alevi partisi? olarak ortaya çıkan partilerin Alevilerden destek görmediği tespit edilmiştir. 1966-1981 yılları arasında Türkiye Birlik Partisi ve 1996-1999 yılları arasında da Barış Partisi'nin öncülükettiği Alevilerin partileşme hareketi başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Öyle ki, Barış Partisi 1999 Seçimlerinde Antalya'daki 6 Alevi köyünün toplamından sadece %1,47 oy alabilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was made to expose the political tendency of Alevis in Antalya. Within this research, the researcher majored on Alevis who are known as constant voters of Republican People Party and accepted with leftist identity. Moreover, it is aimed to reply the question that if Alevis votes slide to rightist parties from leftist parties. And also, it is aimed to reply thequestion that if Alevis support the parties that established by Alevis and for only Alevis. At this research, 2 different methods of data collection were used. First, last 20 years? election results of 6 Alevi villages to expose election tendency of Alevis. Second, to conduct a pool with 200 Alevis from different gender, age, profession, education level, and ethnicbackground concerning with their political tendency. And, moreover, in order to get some general information about Alevis, it is consulted the relevant literature.With this research, political tendency of Alevis living in Antalya exposed with powerful data. According to findings, within Antalya scale, as of June 2011, 93-96% Alevis identify themselves as Leftist. This result proves the thesis that Alevis are Leftist. Two-thirds of Leftist Alevis identify themselves as Social Democrat, one-thirds of Leftist Alevis identify themselves as Socialist. Within Antalya scale, as of June 2011, at least nine-tenths of Alevis support Republican People Party. This result proves the thesis that Alevis are constant voters of Republican People Party. According to findings, within Antalya scale, recently, Alevis? votes haven?t scaled from Left Parties to Right Parties. On the contrary, Leftist parties vote rates leaped over 90%. Within Antalya scale, according to findings, Alevis didn?t support the parties that established by Alevis and for only Alevis. Between 1966-1981, Association Party and later, between 1996-1999 Peace Party was failed. At the 1999 Elections, Peace Party just get 1,47% votes from Alevis living in 6 Alevi villages.