Antakya'daki etnik yapılanmanın siyasal hayata etkileri
The effects of ethnic structure in Antakya on political life
- Tez No: 174912
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
IV ÖZET SUMBAS, Ahu. Antakya' daki Etnik Yapılanmanın Siyasal Hayata Etkileri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Bu çalışma, son dönemde önemi artan etnik kimliklerin siyasal hayatla ilişkisini Hatay ilinin merkez ilçesi Antakya örneği üzerinden ele almayı amaçlamıştır. Antakya'da yaşayan Arap-Alevi (Nusayri), Arap-Sünni, Türk-Sünni, Arap-Hıristiyan ve Museviler araştırmaya dâhil edilmiştir. Bu çerçevede burada yaşayan grupların öncelikle kimlik oluşumları ortaya konmuştur. Ardından bu grupların siyasal hayattaki aktivite düzeyleri, siyasal alana bakış açılan, kendi ve öteki grupların siyasi temsili hakkındaki düşünceleri, siyasal ilgi düzeyleri, siyasal hayatta nasıl ve ne kadar etkili oldukları, oy verme davranışları, siyasi tercihleri neden ve sonuçlan ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışma, uygulamalı bir araştırmaya dayanmaktadır. Anket temel veri toplama aracı olarak kullanılmakla beraber mülakat ve katılarak gözlem teknikleri ile desteklenmiştir. Araştırmanın sonuçlanna göre Antakya'daki etnik kimlik oluşumunda“inanç”unsurunun önemli belirleyiciliği olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle, Antakya'daki etnik kimlikleri din/mezhep faktörüne referans vermeden açıklamanın imkânsızlığı ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda ele alınan gruplann siyasal alandaki ilişkilerinde ve tutumlarında bu kimliklerinin ağırlıklı rolünün olduğu söylenebilir. Her grup siyasal hayatta belli bir siyasi kimliğe sahiptir. Arap-Alevi ve Sünniler -nüfus yoğunluklannın fazla olması nedeniyle de- siyasal alanda daha aktif ve etkin durumdadırlar. Hıristiyan ve Museviler ise azınlık olmanın verdiği psikoloji ile siyasal alandan uzak durmayı tercih etmekte ve siyasal ilişkilerde mesafeli bir duruş sergilemektedirler. Aynca tarihsel hafızalanmn etkisi ile her grubun kendine biçtiği - ya da onlara biçilen- bir siyasi kimlikten de söz etmek olanaklıdır. Eskiden ezildikleri, dışlandıktan ya da azınlık olarak kabul edildikleri için siyasi yanşm dışmda kalmış olan Arap-Alevi, Hıristiyan ve Museviler siyasi tercihlerinde zaman zaman benzer eğilimler sergilemektedirler. Bunun yanında bu gruplann Sünnilere göre daha homojen bir siyasi kimliğinin olduğu ve daha fazla kendi içlerinde kenetlenmiş olduklan da görülmüştür. Musevilerin ise diğergruplardan çok daha fazla siyasal alanın dışında durdukları ve herkesle iyi ama mesafeli bir ilişki kurdukları sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Sözcükler Etnisite, Etnik Kimlik ve Din, Etnik Kimlik ve Siyaset, Antakya, Hatay, Arap- Aleviler, Arap-Hıristiyanlar, Museviler, Arap-Sünniler, Türk-Sünniler.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT SUMBAS, Ahu. The Effects of Ethnic Structure of Antakya (Antioche) on Political Life, Master's Thesis, Ankara, 2006. The aim of this thesis is to investigate the relationship between ethnic identities and politics in the case of Antakya (the central town of Hatay province). The basic data collection instrument is questionnaire. In additon, both semi-structured interview and participant observation techniques were used to gather the supportive data. In this research, Arab-Alawite (Nusayri), Arab-Sunni, Turk-Sunni, Arab-Christian and Jewish people were studied as the research subject. In this framework, firstly the identity formation of these groups was established. Secondly, these group's involvement to the political life, point of view to politics, opinions about political representation of other groups and their own groups, level of efficiency in political life, voting behaviours, and political preferences are analyzed by comparing the reasons and results. It is found that“religion ”has an important role in the formation of the ethnic identity for all groups. In this context, it should be highlighted that these group's identities have an important role in their political relations and attitudes. Every group has a particular political identity in political life. Arab-Alawites and Sunnis - also because of then- heavy density of population - are the ones who are more active and effective in political issues. Since Christian and Jewish people have the psychology of being in minority, they prefer to stay away from political life. In the past because Arab-Alawites, Christians and Jewish people were crushed, marginalized, or admitted as minority so they were outside the political competition, sometimes they show similar tendencies in their political preferences. Furthermore, it is seen that these groups have more homogenous political identities than Sunni's, and they are more bond to each other. In conclusion, Jewish people stay more away from political life than the other groups. It is thought that being the smallest group does play a crucial role in this behaviour.vıı Key Words Ethnicity, Ethnic Identies and Religion, Ethnic Identies and Politics, Antakya (Antioche), Hatay, Arab-Alawities, Arab-Christian, Jewish, Arab-Sunni, Turk-Sunni.