Bütçe açığı, cari işlemler arasındaki ilişki ve Türkiye örneği (1994?2010)
Budget deficit, relationship between the current account and the case of Turkey (1994?2010)
  1. Tez No: 280547
  2. Yazar: ALAİTTİN KÖKCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Y. KORAY DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin farklı bir döneminde ikiz açıkların varlığını araştırmaktadır. Bilindiği üzere, İkiz Açıklar Hipotezi, bütçe açığı ile cari işlem açığı arasında pozitif yönlü bir ilişkinin var olduğunu ileri sürmektedir. Bu hipoteze göre bütçe açıkları ile cari açılar arasında nedenselliğin var olması yanında, bu açıklar aynı zamanda ortaya çıkarak paralel bir yol izlemektedirler. Oysa bu hipoteze Ricardocu'lar şiddetle karşı çıkarak böyle bir ilişkinin varlığını kabul etmemekte ve kendi hipotezlerini destekler deliller ile bunu kanıtlamaya çalışmaktadırlar. Bu ifadelerden de anlaşılacağı üzere iki farklı yaklaşım arasındaki tartışmalar devam ederken, İkiz Açıklar Hipotezi açık ekonomilerde hem teorik hem de ampirik olarak en fazla çalışılan makroekonomik konularından biri olmuştur.Çalışmanın amacı İkiz Açıklar Hipotezi'nin Türkiye için varlığının araştırılması ve var ise ilişkinin yapısı ve yönünü incelemektir. Araştırma için 1994?2010 dönemine ait aylık veriler kullanılmıştır. Bütçe açıkları ile cari işlemler açıkları arasındaki ilişkinin varlığı ve yönünü sınamak için Granger Nedensellik testi yapılmıştır.Nedensellik testi sonuçları, iki açık arasında karşılıklı bir etkileşim bulunduğunu dolayısıyla Keynesyen Geleneksel Görüş'ün 1994?2010 dönemi Türkiye'si için de geçerli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu sonuç Geleneksel Keynesyen ikiz açıklar hipotezini destekler yöndedir. Ayrıca bütçe ve cari açık arasındaki ilişkinin yönünün cari açıktan bütçe açığına doğru olduğu sonucuna varılmıştır. Diğer bir ifade ile cari açık bütçe açığına sebep olurken bütçe açığı cari açığa sebep olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is investigated the presence of the twin deficits hypothesis in a different period of Turkey. As well known, the twin deficits hypothesis suggests that there is a positive relation between the budget and current account deficit. Accordingly, beside of budget deficits are also the reason of current account deficits, budget deficits and current account deficits are appear and a follow parralel path at the same time. But this hypothesis, the existence of such a relationship strongly opposed and rejected by The Ricardian?s and try to prove it with evidence supports their hypothesis. While these discussions are continued between the two different approaches, the Twin Deficits Hypothesis, one of the most important subjects, has been studied both theoretically and empirically as macroeconomic issues in open economies.The purpose of study is to investigate the existence of twin deficits hypothesis for Turkey and examine to structures and directions of the relationship if there is. In this thesis, monthly data were used for research of the period 1994?2010. Granger causality test was applied to test of existance and direction of the relationship between budget deficits and current account deficits.According to Causality test results, there is an interaction between the both deficits however it also revealed that the traditional approach is complied with the period of 1994?2010 of Turkey. This result is supported that the hypothesis of Traditional Keynesian?s view of twin deficits. Furthermore, this result is concluded that the direction of the relationship between budget and current account deficit is from current account deficit to the budget deficit. In other word, the current account deficit causes of budget deficit but the budget deficit does not cause the current account deficit.