Türkiye'de bütçe açığı ile cari işlemler arasındaki ilişkilerin zaman serisi analizi
Time series analysis of the relationship between budget deficits and current account deficits in Turkey
- Tez No: 211496
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
kiz Açıklar Hipotezi, bütçe açıgı ve cari islemler açıgı arasında pozitif bir iliski oldugunu ileri sürmektedir. Bu hipoteze göre bütçe açıkları cari islemler açıklarına neden olmakla birlikte bu iki açık esanlı olarak ortaya çıkmakta ve ortak bir trend izleme egilimindedirler. Ancak, Ricardocu yaklasım taraftarları Keynesyen bir bakıs açısını yansıtan bu önermeyi elestirmis ve bütçe açıkları ile cari islemler açıgı arasında böylesi bir iliskinin hiçbir sekilde var olmadıgını savunmuslardır. Böylece, kiz Açıklar Hipotezi'nin geçerliligi hakkındaki bu anlasmazlık açık ekonomi makroekonomisinin önemli inceleme konularından biri olmus ve hem teorik hem de amprik olarak büyük bir tartısmaya yol açmıstır. Bu çalısmanın amacı kiz Açıklar Hipotezi'nin Türkiye için geçerli olup olmadıgı sorusunun cevabını aramak ve bütçe açıkları ile cari islemler açıkları arasındaki -varsailiskinin yapısını incelemektir. kiz Açıklar Hipotezi'nin geçerliligini arastırmak amacıyla 1987:01?2005:04 dönemine ait üçer aylık veriler kullanılmıs ve bütçe açıkları ile cari islemler açıkları arasındaki nedenselligin varlıgını ve yönünü test etmek için vektör otoregresif (VAR) teknigi kullanılmıstır. Test sonuçları kiz Açıklar Hipotezi'nin Türkiye örnegi için geçerli oldugunu desteklemektedir. Bu doktora tezinde ortaya konan uygulama sonuçları, Türkiye'de 1987:01- 2005:04 dönemi için bütçe açıgının faiz oranları ve döviz kurları aracılıgı ile cari islemler açıklarına yol açtıgını ve bütçe açıgının dogrudan cari islemler açıgı tarafından etkilendigini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Twin deficits hypothesis suggests that there is a positive relationship between budget deficits and current account deficits. According to twin deficits hypothesis, budget deficits causes current account deficits. This two deficits occur simultaneously and tend to follow a common trend. However, followers of the Ricardian approach have criticised this suggestion which reflects a Keynesian point of view and argued that such a relation between budget deficits and current account deficits does not exist at all. Thus, this controversy about the validation of the twin deficits hypothesis has became one of the major investigation issues in open economy maroeconomics and caused a big debate both in theoretical and empirical sense. This study aims to address the question whether twin deficits hypothesis holds for Turkey and to investigate the structure of the relationship between budget deficits and current account deficits if it exists. In order to test validation of twin deficits hypothesis quarterly data is used for the period 1987:01-2005:04 and a vector autoregression (VAR) technique has been employed to test for the existence and direction of causality between budget deficits and current account deficits. Our test results supports the validation of the twin deficits hyphothesis for the specific case of Turkey. The emprical results presented in this dissertation point out that, budget deficits lead to current account deficits via interest rates and exchange rates and that budget deficits is directly affected by current account deficits in Turkey for the period of 1987:01- 2005:04.