Türk döviz piyasasında mikro yapı ve oynaklık yayılması
Turkish foreign exchange market microstructure and the volatility spillover
- Tez No: 280553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ŞÜKRÜ ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
?Türk Döviz Piyasasında Mikro Yapı ve Oynaklık Yayılması? başlıklı tez çalışmamızın amacı, Türk döviz piyasasında oynaklık analizi ve döviz piyasası ile ulusal ve yabancı menkul kıymet piyasaları arasında oynaklık yayılmasını irdelemek, döviz piyasasında oynaklığı ve oynaklık yayılmasını açıklayan döviz piyasasının mikro yapısal özelliklerini belirlemek, Türkdöviz piyasasında oynaklık yayılması olgusunu ve mikro yapı yaklaşımının geçerliliğini ortaya koymaktır. Tez çalışmamızda mikro yapı analizi teorik inceleme ve piyasa aktörlerinin davranış yapılarına ilişkin anket çalışmasından oluşmaktadır. Türk döviz piyasasının mikro yapısını analiz etmek amacı ile bankalararası piyasada döviz işlemi yapmaya yetkili kişilere anket uygulanmıştır. Anket bulguları Türk döviz piyasasının spreadlerin belirlenmesi, spekülasyon ve merkez bankası müdahalelerinin etkileri, piyasaya hakim oyuncuların varlığı ve alım satım emirlerinin kısa dönemli kur tahminlerinde kullanımı konularında gelişmiş ülke döviz piyasaları ile benzer özelliklere sahip olduğunu, ancak Türk döviz piyasasında likiditenin daha düşük olması nedeniyle farklılıklar bulunduğunu göstermektedir. Çalışmamızda oynaklık analizi için Alman, Amerikan ve İstanbul Menkul KıymetlerBorsalarının endeks değerleri ile TL/$ ve TL/? nominal döviz kurlarına ilişkin 2001-2009 dönemine ait veriler kullanılmıştır. Çok değişkenli GARCH modellerinin kullanıldığı çalışmada söz konusu piyasalar arasında oynaklık yayılmasının varlığı ve eğer varsa oynaklık yayılmasının kalıcılığı sorgulanmıştır. Çalışmada, TL/$ piyasası ile Alman borsası, Amerikan borsası ve TL/? piyasası arasında oynaklık yayılması gözlemlenirken, TL/$ piyasası ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası arasında oynaklık yayılmasının bulunmadığı, TL/? piyasası ile ise çalışmada ele alınan tüm piyasalar arasında oynaklık yayılmasının bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study is aimed to analyse volatility in Turkish foreign exchange market, to examine volatility spillover between foreign exchange, national and foreign stock exchange markets, to specify the microstructural features which explain volatility and volatility spillover between the markets mentioned above, and to present the validity of volatility spillover andmicrostructure approach in Turkish foreign exchange market. Microstructure analysis, used in our research study, consists of theoretical study and survey analysis related to behaviour of market players. The survey is aimed to analyse the microstructure of Turkish foreign exchange market and is applied to dealers who are authorized to deal in interbank foreign exchange market. The survey findings show that the Turkish foreign exchange market has similar features with the developed countries? foreignexchange markets in the areas of determination of spreads, effects of speculation and central bank interventions, existence of dominant players and the importance of using order flows in forecasting exchange rates in the short term. Yet, the survey findings display that differences exist due to the fact that the liquidity of Turkish foreign exchange market is lower compared to the developed countries?. In our study, in order to analyze volatility, German, American and Istanbul stock exchange markets indexes and TL/$ and TL/? nominal foreign exchange rates data were used for the period of 2001-2009. The existence of volatility spillover and the persistency of spillover effect are questioned in this study, where multivariate GARCH models are used. According to our results, there is volatility spillover between TL/$ and TL/? foreign exchange, German and American stock exchange markets while there is no volatility spillover between TL/$ and Istanbul stock exchange market. It is also established that there is volatility spillover between TL/? and the all markets.