Her şey dahil sisteminin konaklama işletmlerince tercih edilme nedenleri ve ekonomik etkileri: Antalya örneği
The reasons why all inclusive system is preffered by accomodation businesses and the economic effects of the system to the businesses
  1. Tez No: 280554
  2. Yazar: ANIL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYIM IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tez çalışmasının amacı Antalya bölgesindeki konaklama işletmelerinin her şey dâhil sisteminin (HDS) ortaya çıkıp yaygınlaşmasından bugüne sistemin uygulanmasının tercih edilmesindeki faktörler ve sistemin işletmelerin maliyet ve karlılık başta olmak üzere mali yapısına etkilerini saptamak olarak belirlenmiştir.Bu araştırmanın iki önemli konuda fayda sağlaması öngörülmektedir. Bunlardan ilki, özellikle 2000'li yıllardan sonra giderek yaygınlaşan her şey dâhil sistemini, konaklama işletmelerinin tercih etmelerinde hangi faktörlerin ön plana çıktığı ile sistem hakkında neler düşündükleridir. İkinci olarak ise, her şey dâhil sisteminin konaklama işletmelerinin maliyet ve karlılıkları üzerindeki etkilerinin neler olduğudur.Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde küreselleşme sürecinde turizm başlığı altında turizm sektörünün geçirdiği evreler incelenmektedir. İkinci bölüme geldiğimizde ise son yıllarda dünyada ve Türkiye'de büyük sükse yapan her şey dâhil sistem uygulamasının gelişim süreci irdelenmektedir. Son bölüme geldiğimizdeyse, araştırmanın veri toplama araçları ile birlikte buna bağlı olarak gerçekleştirilen analizler yer almaktadır. Ayrıca araştırmaya ait tüm bulgular, yorumlar ve sonuçlar yine bu kısımda yer almaktadır
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is determined to uncover the factors which have made the accommodation businesses in Antalya choose the implementation of all-inclusive system (HDS) since the system came out and expanded. This thesis also shows the effects of the system to the financial structure of enterprises, especially cost and profitability.This research is expected to benefit two important issues. The first of these is how is holiday-which is a consumer decision- is comprehended by the consumers and which factors affect from the moment it is interpreted by the consumers until the decision stage. Besides, the research emphasizes how the all-inclusive system developed and gained today?s effective role in the world and Turkey?s tourism sector. Secondly, the research indicates which reactions the accommodation businesses in Antalya, the pupil of Turkey?s tourism sector, showed to the all-inclusive system, their ideas about the system and which changes the system caused in their cost and profitability.The thesis consists of three parts. The first chapter examines the evolution stages of the tourism sector under the title of globalization of tourism. When we come to the second section, the application development process of all-inclusive system which has made big splash in the world and in Turkey in recent years is concerned. When we come to the last section, there are the research data gathering tools together with the analysis carried out accordingly. In addition, all of the research findings, interpretations and conclusions are in this section.