Kurumsal itibar yönetiminin müşteri değerlendirme sürecine yansıması ve etkileri: Konaklama işletmelerine yönelik bir uygulama
Reflections and effects of corporate reputation management on the process of consumer evaluation: An application for accommodation enterprises
- Tez No: 280616
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
İşletmelerin itibar yönetimi aktivitelerini gerçekleştirmesinde esas amaç müşteri nezdinde bir değer oluşturabilmektir. Müşterinin işletme hakkında olumlu bir imaj sahibi olması, işletmeye güvenip, algıladığı riskin düşük olması bu işletmeyi değer olarak algılayıp, seçme davranışını bu işletme yönünde gerçekleştirmesini sağlayabilecektir.Bu çalışma itibar kavramı ve itibar yönetimi faaliyetlerinin müşteri tercihleri üzerinde etkilerini belirlemeye yöneliktir. Araştırmada örneklem olarak Uluslararası bir otel grubu olan Best Western The President İstanbul ve Best Western Hotel Oldentruper Hof Bielefeld otellerinin müşterileri tesadüfi olarak seçilmiştir.Literatürde yer alan çalışmaların ve pazarlama teorisinin öngördüğü ilişkilerin seçilen örneklem bazında tespit edilebilmesi için gerçekleştirilen boyutlar arası ilişki analizleri de literatürü destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study examines how corporate reputation and reputation management (RM) activities influence consumers? choice behaviors. The sample of the study constitute randomly selected customers of an international hotel group Best Western The President İstanbul and Best Western Hotel Oldentruper Hof Bielefeld.The main objective of reputation management activities of enterprises is to achieve a brilliant image and higher-level value for the customers. When customers have a positive attitude towards an enterprise and when the perceived risk is low, they probably will perceive the enterprise as trustworthy and choose to purchase its products or services.