İnanç veya dünya görüşüne sahip olma tarzıyla psikolojik iyi olma arasındaki ilişki
Relation between psychological well being and different faith/word view styler
  1. Tez No: 280735
  2. Yazar: HASAN EKŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜZEYİR OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin inanç veya dünya görüşleri ile psikolojik iyi olma durumları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.Araştırmanın örneklemini 2009 yılında Cumhuriyet Üniversitesi fen-edebiyat ve eğitim fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem olarak bu iki fakültede okuyan 206 lisans öğrencisi rastgele seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak İnanç/dünya görüşü tarzları ölçeği, psikolojik iyi olma ölçeği ve bazı demografik bilgileri elde etmeye yönelik sorulardan oluşan anket kullanılmıştır. Veriler SPSS bilgisayar istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma verilerine göre üniversite öğrencilerinin tamamına yakını dini inancı kabul etmektedir. Ancak dini algılamaları, yani dinin hayata tatbik edilmesi ise çok daha farklı algılanmaktadır. Öğrenciler dinin yaşanmasını bireysel yaşama hapsetmektedirler. Sahip olunan dini inançlarının yönetime aksettirilmesine de sıcak bakmamaktadırlar.Elde edilen bulgulara göre bireyin psikolojik iyi olma hali ile yüksek düzeyde olumlu veya olumsuz ilişkili bir inanç stili bulunmamaktadır. İyi olma durumu ile kesin inanç stilleri arasında önemli, anlamlı bir ilişki yoktur. Ancak göreceli, esnek ve gerilimli inanç/dünya görüşü ile iyi olma hali arasında düşük seviyede anlamlı bir ilişki vardır.Araştırmamı dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm literatür incelemesi dediğimiz tezimizin içeriğini oluşturan konular olan inanç psikolojisi, psikolojik iyi olma ve dini şüphe konularından oluşmaktadır. İkinci bölüm araştırmamızın yöntemi hakkındaki bilgilerden oluşmaktadır. Üçüncü bölümde ise elde edilen bilgilerin sunumu ve yorumlanması yer almaktadır. Dördüncü ve son bölümde de tüm bu veriler ışığında vardığımız sonuç ve değerlendirme yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, to show the relationship between belief and different points of view with the situation of being psychologically well.The patterns of this study has been forming in 2009 at Cumhuriyet University by the students of science-literature and education. As an example 206 undergraduade students, who studying these two faculty, were elected by chance. In this survey, belief/world view scale, a scale of being well psychological and questionnaire which includes questions to try to get some demographic information were used. The datas were analyzed using SPSS computer statistical program.According to the survey datas, almost all of the students have been accepted religious belief. However, perceiving the religion, in other words enforcing the religion into life is very different received. Students of religion is happening to individual life in prison. They don?t lean towards reflecting the religious beliefs to the administration.According to these results there isn?t a religious belief that is highly related to the state of being psychologically being well. There is no relationship between the state of being well and certain types of religions. But there is a very simple relationship between a flexible point of view and the state of being well.The survey consists of four part. The firs section consist of topics, psychology of belief, religious doubt and psychological well-being, which are forming content of the thesis. The second part consists of informations about our survey method. Presentation and interpretation of the information obtained takes place in the third section. The result which obtained With the light of all these datas and estimation takes part in the fourth and the final chapter.