Resim sanatında müzik ve dans öğesi
Music and dance element in painting
- Tez No: 280752
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN COŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırmanın konusu üç ayrı sanat alanı olan dans, müzik ve resim sanatının bağımsız olma özelliklerine karşın, sanat tarihi içerisinde bir arada işlendiği resim öğelerinden hareketle; bu üç sanat alanının, resim sanatı çerçevesinde, birbirleri ile bağlantısını araştırmaktır. Araştırmanın konusu bugüne kadar ülkemizde detaylı olarak incelenmemiştir.İnsanoğlunun en eski sanat dallarından biri olarak kabul edilen dans, resim tarihinin de en eski temalarından birini oluşturmuştur. Dansın ve müziğin önemli bir ifade ve iletişim aracı olması, resim sanatını da etkilemiş ve birçok ressam dansa ve müziğe eserlerinde yer vermiştir. Dans ve müzik insanların kırgınlıklarını, mutluluklarını, tutkularını ve tüm duygularını anlattığı bir dil niteliğindedir. Bundan dolayı; dans ve müzik, resim sanatının birçok döneminde işlenen bir tema olmuştur.Bütün yaratılış teorilerinin başında yer alan müzik, gerek düşünce ve gerekse felsefe dünyasında pek çok düşünürün araştırma ve ilham kaynağını oluşturmuştur. Müzik sanatının resim sanatında işlenişi başlı başına bir alan oluşturmakla birlikte, müziğin müstakil olarak resimde işlenişi Kandinsky aracılığıyla olmuştur. Resimden ? müziğe, müzikten-resime geçiş öğeleri çalışmamızda önemli bir yer tutmaktadır.Müziğin ritminin dansın hareketliliği ile buluşması sonucu ortaya çıkan coşkulu ve estetik sahneler, birçok ressama esin kaynağı olmuştur. Müzik ve dansın resimde renklerle buluşmasıyla çok etkileyici eserler ortaya çıkmıştır. Bu nedenle araştırma; resim sanatında müzik ve dans öğesinin tarihsel açılımlarını konu edinmiş, sanatçıların eserlerini ortaya koyarlarken taşıdıkları sanatsal ve felsefi kaygıları betimlemeyi amaç edinmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is to show the connection among the arts of dance, music and painting in spite of the obvious fact that each of them are independent fields of study with separate particularities. Our starting point is that in the history of art the elements of picture within the frame of the art of painting are interwoven with the other two. Hitherto this subject has not been studied in detail in our country.Dance, widely accepted as being one of the most ancient branches of art in the history of mankind, formed also one of the most ancient themes of the history of painting. The fact that dance and music are important forms of expression and communication has also influenced the art of painting and many painters worked on dance and musical themes. Dance and music have the quality of being a language whereby people express their sadness, happiness, passions and other feelings. For this reason dance and music were the concerns of the art of painting in many periods in its history.Music, which takes the first place among all theories on creation, has been the source of research and inspiration also of many philosophers and philosophical thinkers. Although working on themes of music by painting formed a field by itself in many epochs, this first became an independent application by the works of Kandinsky. Elements of transitions from music to painting and from painting to music have important place in our study.Enthusiastical and esthetical appearances arising out of the combination of the musical rythm and the movement of dance have been a source of inspiration to many painters. The encounter of the colors of the picture with music and dance motifs has been too influential. For these reasons the present research has aimed to investigate the historical enfolding of music and dance in the history of painting and to describe the artistic and philosophical concerns of painters reflected in their works.