Geleneksel çalgılarımızdan bağlamanın dijital kayıt ortamlarına aktarılmasına ilişkin yaklaşımlar
Approaches to tranferring of baglama, a traditional Turkish musical instrument, to the digital sound recording environments
- Tez No: 280751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ARAPGİRLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada geleneksel Türk Müziği çalgılarımızdan bağlamanın dijital kayıt ortamlarına aktarılmasında uygulanan yöntem ve teknikler incelenmiştir.Tezin birinci ve ikinci bölümünde çalışmanın amacı ve yöntemi belirlenmiş, bulgular değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümde ses kayıt tekniklerini oluşturan kuramsal bilgilere yer verilmiştir. Bu bilgiler ses ve sesin oluşumu ile başlayarak kayıt aşamasına kadar olan aralıkta detaylandırılmıştır.Tez konusuna ilişkin stüdyo çalışması ve frekans analizleri dördüncü bölümde verilmiştir. Bu bölümde ayrıca dinleyici testi sonuçları tablolar haline getirilmiş ve sonuçların açıklaması yapılmıştır
Özet (Çeviri)
In the thesis, the technics and methods used in transferring the“bağlama”as a Turkish traditional musical instrument to the digital recording media is analyzed.The aim and method of the thesis are determined and the findings are evaluated in the first and second chapters of the thesis.The theoretical information which is composed to the sound recording technics takes place in the third chapter. The information starts with the voice and the composing of the voice and it is detailed till the recording stage.Studio workings about the thesis subject and frequency analysis are given in the fourth chapter. At the same time, the results of the audience test are formed in the tables and the interpretation of the results is made in the same chapter.