Milli Mücadele ve Cumhuriyetin ilk on yılında Çorum
Çorum in the Period of National Struggle and in the first ten years of Repuclic era
  1. Tez No: 280880
  2. Yazar: DERYA KENDİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Osmanlı Devleti'nin ve Cumhuriyet döneminin sürgün yeri olan Çorum şehri Milli Mücadele döneminde de isyan hareketlerinin yaşandığı bir yer olmuştur.Çorum şehri devlete ve devlet yöneticilerine karşı daima saygı göstermiş ve istenilen her türlü devlet emrini yerine getiren şehir olma özelliğini her zaman korumuştur. Bundan dolayı da gerek Milli Mücadele'de gerekse Cumhuriyet döneminde kendisinden istenilen her vazifeyi ve sorumluluğu yerine getirmesini bilmiştir. Milli Mücadele yıllarında silah, mühimmat ile erzak yardım ve nakliyle önemli bir merkez olmuştur. Şehir sadece ordunun ihtiyaçlarını karşılamakla yetinmeyip kendi çevresinde meydana gelen olayların genişlemesine de izin vermemiştir. Planlı ve disiplinli çalışmalar sonucunda elde edilen başarının meyvesi olan Cumhuriyet'in ilanı ile birlikte gerçekleşen inkılâpları ve yenilikleri takip ederek yeni devletin ilerlemesine sosyal, kültürel ve ekonomik yönden de katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Çorum city, which was an exile place of the period of the Ottoman Empire and Republic, had been a place in which the rebel mouements were experienced.Çorum city, always showed respect against the managers of the state and always saved being a city which did all the arders of them. Because of this, Çorum city knew performing every duty and responsibilities which were wanted him whether in the National struggle or in Repuplic term. It has been an important center with the transportation of arms, military supplies and stareble foods. The city not only satisfied with servind the needs but also it didn?t allow the expansion of the events that took place arount it. It gave same social, culturel and economic help to developing the new state by following the reforms and innovations which were being real with declaration of the Republic that was a fruit of the success which was won at the end of the planned and disciplined works.