Milli mücadele yıllarında ve cumhuriyetin ilk on yılında Türk kadınının toplum içindeki konumu ve örgütlenişi
Turkish woman's current condition in society and how they organized in the Turkish national struggle for independence and the first ten years in republic
- Tez No: 113567
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Kadınların hak mücadeleleri yıllarca birçok çalışmaya konu olmuştur. Bu konuda bu kadar çok araştırma yapılmasının nedeni ise kadının mevcut konumunu uzun bir süreç içerisinde elde etmiş olmasıdır. Aynı süreç ülkemizde de yaşanmış fakat bu süreçle ilgili eleştiriler yapılmıştır. Bu eleştirilerin en önemlisi, Türk kadınının haklarını mücadele etmeden aldığı yönündedir. Oysa ki Türk kadım mücadelesini vatanın kurtuluş mücadelesi içerisinde vermiş, Avrupa kadın hakları mücadelesinden farklı bir yol izlenmiştir. İşte bu çalışmada Türk kadınının Osmanlıdan, kurtuluş savaşma, kurtuluş savaşından cumhuriyetin ilk on yılma kadar ki mevcut konumu ve örgütlenişi anlatılarak bu yanlış izlenim bertaraf edilmeye çalışılmıştır. Çalışma sırasında o dönemin gazete ve dergileri incelenerek orijinal verilere ulaşılması hedeflenmiş ve bu konuda yazılan kaynaklardan da temel olarak faydalanmıştır. Birçok sonuç çıkarılabilecek çalışmada ulaşılan en temel sonuç, Türk kadınının o dönemin koşulları içerisinde, haklarını elde edebilmek için elinden geleni yaptığıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Women's rights struggle has been considered in many study for years. The cause of making those many research about this subject that women has reached this condition in a long progression. The same progression has occured in our country but there was some crities about this. The most important critict of those that Turkish women taken these rights without any struggle. In fact, Turkish women made their struggle throughout the independence challenge of the country and use different way from Europen women's right struggle. In this study, this wrong impression is tried to be eliminated by telling the Turkish women's current condition and how they being organized from ottoman time to independence war to the first decade of the Republic. Throughout the making progression of this study, the original data are targeted to be reached by investigate the newspapers and magazines of that time and the resourses writing about this subject are basicly used. The basic result reaching in this study is Turkish women had done the best as much as they can for gaining their rights is their time.