Sendikasyon kredilerinin Türk bankacılığında yeri ve önemi
The importance of syndicated loans in the Turkish banking sector
- Tez No: 280893
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇATIKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de sendikasyon kredilerinin Türk Bankacılığı'nda yerive önemi incelenmiştir.Sendikasyon kredileri dünyada yaygın olarak kullanılan bir kredi çeşididir.Dünya sendikasyon kredisi hacminin büyük bir kısmı gelişmiş ülkeler tarafındankullanılmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerin ise sendikasyon kredilerindeki payı oldukçadüşük seviyededir. Gelişmekte olan ülke kategorisinde değerlendirdiğimiz Türkiye'ninise dünya sendikasyon piyasasındaki payı yüzde 1'ler seviyesindedir.Çalışmamız beş ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde sendikasyonkredileri tanımı yapılmakta ve özellikleri anlatılmaktadır. İkinci bölümde sendikasyonkredilerinin dünyadaki gelişimi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Türkiye'desendikasyon kredilerinin tarihi ve gelişimi incelenmiştir. Dördüncü bölümde TürkBankacılık sektöründe sendikasyon kredilerinin önemi değerlendirilmiştir. Beşincibölümde ise Türkiye'de kullandırılmış bir sendikasyon kredisi uygulamasıanlatılmaktadır.Çalışmamızda özellikle bankacılık sektöründe yaşanan en önemli sorunlardanbiri olan vade uyumsuzluğuna vurgu yapılmış ve sendikasyon kredilerinin hacmininartmasının bu sorununun çözümünde etkili olabileceği ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined the place and importance of syndicated loans in theTurkish banking sector.Syndicated loans is a kind of commonly used credit in the world. A largevolume of syndicated loans are used by developed countries. Developing countries'share of the syndicated loan is a very low level. Turkey?s market share as a developingcountry is around 1 percentage in the world.Our study consists of five main sections. In the first section, the syndicatedloans have been defined and main characteristics of syndicated Loans have beenexplained. In the second section, we have been focused on the development ofsyndicated loans in the world. In the third section, the history and development ofsyndicated loans in Turkey have been examined. In the fourth section, the importance ofsydndicated loans in the Turkish banking sector has been evaluated. In the final sectiona syndicated loan that has already been used by a company in Turkey has beenexplained. In our study, the maturity mismatch has been highlighted as one of the mostimportant issues in the banking sector. And we have been explained that the increasein the volume of syndicated loans could be effective in solving this problem.