Motor yakıtlarına alkol katılmasının motor performansına etkisi
  1. Tez No: 2809
  2. Yazar: E.ENGİN KIZILTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
ÖZET Teknolojik gelişmelere ve nüfus artxsma bağlı olarak dünya enerji gereksinimi gittikçe artmaktadır. Günümüzde en önemli enerji kaynaklarından biri ham petroldür. Fakat, dün ya petrol kaynakları sınırlıdır ve petrol fiyatları sürekli olarak artmaktadır. Bu nedenlerle petrol yerine kullanılabi lecek yeni alternatif yakıt kaynakları bulunmalıdır. Alkol ler, içten yanmalı motorlarda önemli bir değişiklik yapmadan kullanılabilmektedir. Dünya petrol tüketiminin (1/3) ünün motorlu taşıtlarda harcandığını gözönüne alırsak, alkollerin alternatif yakıt olarak önemi açıkça anlaşılır. Türkiye'nin tarımsal kaynaklara dayalı büyük bir etil alkol kapasitesi vardır. Bu çalışmada; etil alkolün benzin ve diesel motorlarında kullanılması deneysel olarak incelen miştir. Bu amaçla; önce motor yakıtları ve vuruntu olayı kısaca incelenmiş, alternatif yakıtların karakteristikleri açıklanmıştır. Daha sonra; kullanılan deney sistemleri tanı tılmış, değişik etil alkol-motor yakıtı karışımlarının kul lanıldığı deneylere ilişkin bilgi verilmiştir. Sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir: Benzin motorları için % 10 alkol içeren karışım, en iyi karı şım yakıtıdır. Bu karışım yakıtında, effektif verimde %(8 16), döndürme momentinde ise % (0 8,5) arasında bir artış olmuştur. Benzin motorlarında alkol kullanılması hava kirliliğine ve vurun tuya olumlu bir etki yapmaktadır. Diesel motorlarında, yüksek alkol oranlarında vuruntu oluşmuş tur. Bu sebeple, %17 alkol içeren karışım en iyi karışım yakıtıdır. Bu karışım yakıtında effektif vrimde %(6-14), döndürme momentinde %(3-7) arasında bir artış olmuştur. Alkoller su içermelerinden dolayı, yakıt sistemi üzerinde korozyona neden olurlar. Alkoller motor parçalarına ve yağlama yağına da etki edebilirler. Bu etkiler ayrıca araştırılmalıdır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY The energy need of the world is increasingly growing depending on the tecnological developments and world population growth. Nowadays the one of the most Important energy sources is crude oil. However, the crude oil reserves of the world are limited and the price of the petroleum is increasing 'continu ously. For these reasons it is necessary to find new alternative fuels instead of petroleum. Alcohols can be used in the internal combustion engines without any important modification on them. If we consider that the (1/3) of the petroleum consumption of the world is used in the motor vehicles, therefore the impor tance of the alcohols as an alternative can be clearly understood. Turkey has a large ethylalcohol capacity depending on agricultural resources. In this work; the use of the etilalcohol in the spark ignition and diesel engines have been studied experimentally, For this purpase; first the engine fuels and detonation briefly examined, the characteristics of the alternative fuels are explained. Then, test systems used are introduced and information about the experiments, at which various ethylalcohol- engine fuel blends are used, is given. Finally, the test results, comments and recommandations are presented. The results can be summarized as follows: %10 alcohal- gasoline blend is the best one for spark ignition engines. For this blend, the effective efficiency and the moment, have increased %(8-16) and % (0-8,5) respectively. Using alcohols in spark ignition engines have also decreased the air pollution and detonation.İn the diesel engines, for high alcohol ratios, detonation occures. For this reason the %17 alcohol-diesel fuel blend has been determined as the best one. For a %17 alcohol blend; the effective efficiency and moment have increased %(6-14) and %(3-7) respectively. On the other hand; alcohols absorb the water and have a corrosion effect on the fuel system. Alcohols may effect the engine materials and lubrication oil. These effects have also been studied separately. XI