Diyarbakır yöresinde yetiştirilen Buğday-mercimek kültürlerindeki önemli yabancı otların dağılışı ve bunların bazı biyolojik özellikleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 28093
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Son yıllarda Diyarbakır'da ekim alanları genişleyen mercimek, hububatla (buğday, arpa) nöbetleşe ekilmektedir. Aynı alanda yetiştirilen bitkilerin birbirlerindeki sorunları da etkileyeceği savıyla ele alınan çalışmada geleneksel hububat- nadas sistemine oranla hububat-mercimek münavebesinde, yeterli mücadelenin yapılmamasının da etkisiyle yabancı ot sorununun önemli derecede arttığı belirlenmiştir. Saptanan 200 'den fazla türden yaklaşık 30 kadarı yoğunluk ve yaygınlıkları yönünden önemli bulunmuştur. önemli yabancı otlardan G. tricornutum, S. pecten-veneris, A. arvensis ve C.dichotomum tohumlarının 10, 15 ve 200C'de farklı muamelelerde (H2SO4, GA3, KNO3, kontrol, gaganın kırılması, çizme) çimlenme özellikleri saptanmıştır. Ayrıca tohum boyutları ve 1000 dane ağırlıkları ölçülmüştür. Münavebe alanları çoğunlukla killi bünyeye sahiptir ve pH'sı nötre yakındır. Ele alınan türler saksı denemelerinde en iyi gelişmeyi pH 7-9 aralığında göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cereals and lentils are important crops in Diyarbakır and they have sown in a rotation during the recent years. As a result of changes in cropping system and ineffective control measures weed problems in these areas are increasing than ever before. About 30 out of 200 weed species are important in cereal-lentil rotation areas in which cereals was sown in the survey year of 1991. the mean weed density calculated 98.10 plant/per square meter. The most densely populated weed is determined as Galium tricomutum Dandy. Germination biology of Asperula arvensis L.,G. tricomutum, Cerastium dichotomum L., Scandix pecten-veneris L. were also studied. Beside chemicals of KNO3, GA3 and H2SO4, broken or straficated seeds of S. pecten-veneris were used as seperate treatments. Each plant seeds gave different germination results in combination of these applications and under three temperature conditions ( 10, 15, or 200C). Survey areas have generally loamy and neuter soils. Better plant development is determined in pH 7-9 than others in range of pH 5-10 in pot trials in grenn-house. Dimensions of seeds were also measured in that species.