Koyun ve keçilerdeki kimi kaba yemlerde AD Libitum yem ve besin madde tüketimi ile gereksinimler arası ilişkiler
  1. Tez No: 28094
  2. Yazar: HÜSNİYE ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
-44- ÖZET Bu deneme pratik yemleme koşullarında yaygın olarak kullanılan ve besin madde içerikleri birbirlerinden oldukça farklı iki kaba yem çeşidinin (buğday samanı ve yonca kuruotu) ad libitum yemlemeye yatkınlıklarını araştırmak ve tüketimler ile gereksinimler arası ilişkiyi saptamak amacıyla kurulmuştur. Araştırmada hayvan materyali olarak 5 adet Ostfriz x tvesi melezi toklu ile, 3 ü Zaanen, 2 si Bornova ırkından olmak üzere 5 adat erkek çepiç kullanılmış, oğlaklardan bi rinin denemenin ilk günlerinde Enteritis Haomoragica nedeniyle ölmesi üzerine deneme 4 oğlakla yürütülmüştür. Denemenin yem materyalini oluşturan buğday samanı ve yonca kuruotu hayvanlara 2 ayrı dönemde verilmiştir. Yemler mineral madde + tuz karışımı ile desteklenmiştir. Her yem çeşidi için 20 gün süren asıl yemleme dönemi boyunca hayvanlar denemenin başında, 10. gününde ve sonunda olmak üzere toplam 3 kere tartılmışlardır. Araştırma sonunda buğday samanı ile yemleme yapılan dönemde hayvanların canlı ağırlıklarında bir azalma olmuş, yonca kuruotu ile yemleme döneminde ise bu kaybın telafi edilerek az da olsa bir canlı ağırlık kazancı olduğu görülmüştür.-45- Hayvanların mutlak yem tüketimleri ile kurumadde tüketimleri sadece koyunlarla yonca kuruotu ile yemleme yapılan dönemde arzu edilen düzeyde olmuştur. Buğday samanı ile yemleme yapılan dönemde her iki hayvan türünde de sindirilebilir ham protein ve enerji (nişasta birimi) tüketimleri gereksinimin çok altında iken, yonca kuruotu ile yemleme yapılan dönemde enerji tüketimleri gereksinime yaklaşmış, protein tüketimi ise gereksinimin 2 katı dolayında olmuştur.
Özet (Çeviri)
-46- SUMMARY This study was caried out to investigate ability of ad libitum feeding of two different feed (wheat straw and alfalfa hay) and to determine relationships between feed consumption and needs of feed. The study was conducted upon with the sheep of five Ostfriz x İvesi crossbreed, and male goats inculuding breed of 3 Saanen, and 2 Bornova one of which died because of Enteristis Haomoragica. Wheat Straw and alfalfa hay that are the experiment materials were offered to animals at two different preiod. The feeds have been supported by the mixture of mineral materials + salt. Animals have been weighted three times during the stdidy (l. at the begining, 2. at 10. days and at the end of the study). At the result of the research live weights of the animals have decreased in the period which the wheat straw were given but, in the period which the alfalfa hay given weights of the animals have increased.-47- Feed and dry matter consumptions of the animals have been at desirable level at the feeding period with alfalfa hay only in sheep. At the feedigg period with wheat straw, digestible crude protein and energy consumptions have been at very low level according to requirements in both sheep and goats. At the feeding period with alfalfa hay, energy consumptions have been at close level to requirements, and protein consumptions have almost been the double of the requirements in both sheep and goats.