Dejeneratif servikal hastalığı olan kişilerde servikal stabilizasyon egzersizlerinin etkinliği
Efficacy of stabilization exercises in people with degenerative cervical disease
- Tez No: 281201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİRE KÖSE DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı dejenaratif servikal hastalığı olan kişilerde, stabilizasyon egzersizleri ile klasik egzersizlerin etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya yaş ortalamaları 49±9.02 yıl (stabilizasyon egzersizi grubu), 46.87±8.89 yıl (klasik egzersiz grubu) olan, en az 3 aydır devam eden boyun ağrısı bulunan, 30 hasta dahil edildi. Kronik boyun ağrısı olan bireyler basit rastgele yöntemle stabilizasyon egzersizi grubu ve klasik egzersiz grubuna ayrıldı. Çalışmaya alınan olguların, demografik bilgileri alındıktan sonra, değerlendirmeler tedaviye başlamadan önce ve 24 seanslık tedavi programı sonrasında uygulandı. Uygulanan değerlendirmeler, postür, kısalık, ağrı şiddeti, ilaç kullanımı, normal eklem hareketi, kas kuvveti, kassal endurans, denge, özür seviyesi, mesleki özür, yaşam kalitesi, ruhsal durum değerlendirmelerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine and compare the effects of stabilization exercises and conventional exercises. 30 patients who had neck pain more than 3 months randomly allocated into stabilization exercises group and conventional exercises group. Patients had an age range of 49±9.02 years (stabilization exercises group) and 46.87±8.89 years (conventional exercises group) respectively. After taking demographic data, assesment was performed before and after 24 treatment sessions. The utilised assesments were posture, muscle length, pain intensity, medication intake, range of motion, muscle strength, endurance, balance, disability, occupational disability, quality of life and psychologic condition.