Omurilik yaralanması olan kişilerde çevresel faktörlerin toplumsal katılım ve yaşam memnuniyetine etkisi
The effects of environmental factors to community participation and life satisfaction in people with spinal cord injury
  1. Tez No: 281200
  2. Yazar: SİNEM SALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma omurilik yaralanmalı kişilerin karşılaştığı çevresel engelleri analiz ederek, kişilerin toplumsal katılım ve yaşam memnuniyetleri üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya, travma nedenli omurilik yaralanması geçirmiş 91 kişi dahil edildi. Katılımcıların karşılaştığı çevresel faktörlerin değerlendirilmesi için Craig Hastanesi Çevresel Faktörler Anketi- Kısa Form (CHIEF-SF), katılımlarını değerlendirmek için Craig Engellilik Değerlendirme ve Rapor Etme Tekniği- Kısa Form (CHART-SF), Toplumsal Entegrasyon Anketi (CIQ) ve Kanada Occupational Performans Ölçümü (COPM), günlük yaşam aktivitelerini değerlendirmek için Modifiye Barthel İndeksi (MBİ), yaşam memnuniyetlerini değerlendirmek için ise Yaşam Memnuniyeti Anketi (SWLS) kullanıldı. CHIEF-SF değerlendirmelerine göre kişilerin en sık karşılaştıkları ve onlar için en çok sorun yaratan çevresel engeller devlet politikaları, ulaşım, doğal çevre ve dışlanma olarak belirlendi. Demografik ve yaralanmaya ilişkin özelliklerin çevresel bariyerlerin algılanmasında etkisine baktığımızda; omurilik yaralanmalı kadınların erkeklerden daha çok çevresel engelle (p0,05). CHART-SF ve COPM'de ekonomik yeterlilik ve üretkenlik aktivitelerine katılım, CIQ değerlendirmesinde ise ev katılımı puanları düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine environmental barriers and investigate effects of these barriers on community participation and life satisfaction in people with spinal cord injury (SCI). This study included 91 people with traumatic SCI. We used Craig Hospital Inventory of Environmental Factors (CHIEF-SF) for environmental barriers, Craig Handicap Assessment and Reporting Technique (CHART-SF), Community Integration Questionnaire (CIQ), Canadian Occupational Performance Measure (COPM) for community participation, Modified Barthel Index (MBI) for activity limitations and Satisfaction With Life Scale (SWLS) for life satisfaction. According to CHIEF-SF, mostly seen and problematic environmental barriers were governmental politics, transportation, natural environment and discrimination. When effects of demographic and injury related specifications on environmental barriers perception were analysed, women with SCI had reported greater environmental barriers than men (p0.05). In COPM and CHART-SF, economic competancy and productivity; in CIQ home participation scores were found low.