Örgütsel değişim geçiren bir kurumda çalışan hemşirelerin iş doyumlarının belirlenmesi
Determination of the nurses' job satisfaction working at an institution undergoing organizational change
- Tez No: 281209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA ABAAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, iki hastanenin birleşimi ile örgütsel değişim geçiren bir kurumda çalışan hemşirelerin iş doyumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir devlet hastanesinde çalışan 161 hemşire örneklemi ile yapılmıştır.Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından ilgili literatür incelenerek geliştirilen Tanıtıcı Bilgiler Formu ve Minnesota Doyum Anketi kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde, bağımsız iki örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır.Araştırma kapsamına alınan hemşirelerin %93.1'i kadın, %70.9'u evli, %59'u sağlık meslek lisesi mezunu, %56'sı 31-40 yaş arasındadır. Hemşirelerden %77'si servis hemşiresi olarak, %65.9'u kadrolu statüde çalışmakta, %47.4'ü ise 7yıl ve üstü süredir aynı kurumda çalışmaktadır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre hemşirelerin genel doyum puan ortalamaları 5.00 tam puan üzerinden 3.12±0.63, içsel doyum puan ortalamaları 3.42±0.64, dışsal doyum puan ortalamaları ise 2.67±0.73 bulunmuştur. Demografik verilerden yaş ve çalışma süresi arttıkça iş doyum puan ortalamalarının da arttığı (p0.05) sonucuna ulaşılmıştır.Hemşirelerin %95.7'si kurumda yapılacak birleşmeden önce bilgilendirilmediğini, %96.9'u birleşme öncesi hazırlıkları yeterli bulmadığını belirtmiş, %70.1'i birleşime ilişkin hissettiklerini ?olumsuz duygular? olarak ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned as descriptive study to determine the nurses' job satisfaction working at an institution undergoing Organizational Change. The sample of the study consisted of 161 nurses working at one of the Ministry of Health Hospitals. Data were collected by the Demographic Data Sheet and Minnesota Satisfaciton Questionnaire. Two independent sample t test, one-way analysis of variance, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used for analysis of the data. According to the data, 93.1% of the nurses were female, 70.9% of them were married, 59% of them were graduated from health vocational high school and 56% of them were between 31-40 years old. Also 77% of them work as staff nurse, 65.9 % of them had permanent work status and 47.4% of them were working in the same institution 7 years and above. According to the findings of the study, nurses' overall satisfaction score was found 3.12±0.63 over a full point 5.00, mean score of intrinsic satisfaction was 3.42±0.64 and extrinsic satisfaction scores were found as 2.67±0.73. It is also found that job satisfaction scores increased with age and working years(p0.05). 95.7% of the nurses were not informed about the organizational change before merger of the institution, 96.9% of them did not find the specified pre-merger preparations adequate, 70.1% of them had“negative emotions”about the merger of the institutions.