Deneysel diyabetin sıçan hipokampüs, siyatik siniri ve gangliyonlarında C/EBP proteinleri üzerine olan etkileri
Effects of experimentally-induced diabetes on C/EBP proteins in rat hippocampus, sciatic nerve and ganglia
  1. Tez No: 281210
  2. Yazar: İNCİ KAZKAYASI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN PEKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamızda Sprague-Dawley sıçanlara streptozotosin enjekte edilerek deneysel diyabet oluşturuldu. Bir hafta sonra anestezi altındaki sıçanların siyatik sinirleri 4/0 ameliyat ipliği yardımı ile hasara uğratıldı. 4. ve 12. haftaların sonunda öldürülen sıçanların hipokampüs, siyatik sinir ve gangliyon dokuları izole edilerek doku homojenatları hazırlandı. CCAAT/Enhancer Bağlayan Protein (C/EBP) ?, ß ve onların fosforile formları olan pC/EBP ? ve ß protein seviyeleri western blot yöntemi ile değerlendirildi. 4 haftanın sonunda 42 kD'luk C/EBP ? protein immunoreaktivitesi değişmezken, 12 haftada protein seviyeleri azaldı. Diyabet, hipokampüs C/EBP ß immunoreaktivitesini 4 haftada etkilemezken 12 haftada artırdı. Hipokampüste pC/EBP ß seviyeleri 12 hafta diyabette azaldı. 4 ve 12 hafta diyabette C/EBP ? protein seviyeleri siyatik sinir ve gangliyon dokularında azaldı. C/EBP ? immunoreaktivitesinin aksine pC/EBP ? protein seviyeleri 12 hafta diyabetik sıçan siyatik sinirlerinde arttı. Gangliyon homojenatlarında C/EBP ß protein seviyeleri 4 ve 12 hafta diyabetten etkilenmezken siyatik sinirde hem 4 hem de 12 hafta diyabette azaldı. Uzun dönem diyabetin neden olduğu nörodejeneratif etkilerin hipokampüste artan C/EBP ß seviyeleri ile kompanse edilmeye çalışıldığı ileri sürülebilir. Uzun dönemde C/EBP ß'nın azalan fosforilasyonu kognitif hasara katkıda bulunuyor olabilir. Hipokampüste azalan C/EBP ? düzeylerinin diyabete eşlik eden inflamasyon sonucu olması olasıdır. C/EBP ? ve ß'nın siyatik sinirlerde azalması diyabette gözlenen periferik nöropatiden sorumlu mekanizmalardan biri olabilir. C/EBP ? fosforilasyonundaki artış diyabetik periferik nöropatiye karşı koruyucu bir mekanizma olabilir. Sonuç olarak,diyabette C/EBP seviyelerinin hem santral hem de periferik sinir sisteminde değişmesi nedeni ile C/EBP'nin diyabet komplikasyonlarında önemli bir hedef molekül olabileceği ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, diabetes was induced with injection of streptozotosin to Sprague-Dawley rats. One week later, sciatic nerves of rats were crushed with 4/0 silk thread under anesthesia. At the end of 4 and 12 weeks, after the rats were killed, hippocampus, sciatic nerves and ganglia tissues were isolated and tissue homogenates were prepared. CCAAT/Enhancer Binding Protein (C/EBP) ?, ß and their phosphorylated forms pC/EBP ? and ß protein levels were investigated by western blot method. At the end of 4-weeks, 42 kDa C/EBP ? protein immunoreactivity in hippocampus were not changed but protein levels were decreased in 12 weeks. Diabetes did not alter C/EBP ß immunoreactivity in hippocampus in 4 weeks but increased the protein levels in 12 weeks. pC/EBP ß levels were decreased in 12 weeks of diabetes in hippocampus. C/EBP ? protein levels were decreased in sciatic nerves and ganglia tissues in 4 and 12 weeks of diabetes. In contrast to C/EBP ? immunoreactivity, pC/EBP ? protein levels were increased in sciatic nerves of 12 week diabetic rats. In ganglia homogenates, C/EBP ß protein levels were not affected from diabetes in 4 and 12 weeks but in sciatic nerve C/EBP ß immunoreactivity was decreased both in 4 and 12 weeks of diabetes. It may be suggested the long term of diabetes induced neurodegenerative effects are compansated by the increased levels of C/EBP ß in hippocampus. In long term, decreased phosphorylation of C/EBP ß may contribute to cognitive deficits. It is possible that decreased levels of C/EBP ? in hippocampus might be the result of diabetes induced inflammation. Decreased levels of C/EBP ? and ß in sciatic nerves may be one of the mechanisms responsible from peripheral neuropathy seen in diabetes. Increased phosphorylation of C/EBP ? may be a protective mechanism against the diabetic peripheral neuropathy. In conclusion altered C/EBP levels both in central and peripheral nervous systems may play an important role in diabetes induced complications.