Düzenli spor yapan ve yapmayan çalışan yetişkin kadınların beslenme alışkanlıklarının ve antropometrik ölçümlerinin incelenmesine yönelik bir çalışma
Eating habits and anthropometric measurements of adult women that are physically active or not
- Tez No: 281219
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma düzenli spor yapan ve yapmayan kadınların beslenme alışkanlıkları, günlük enerji alımları ile enerji harcamaları, bazı antropometrik ölçümlerinin saptanması ve karşılaştırılması amacıyla yürütülmüştür. 18-50 yaş arası kadınlar düzenli spor yapan ve yapmayan şeklinde iki gruba ayrılmışlardır. Düzenli spor yapan ve yapmayan kadınların, ortalama BKİ değerleri (sırasıyla 23.8±4.39 kg/m², 23.95±3.55 kg/m²), bel çevresi (sırasıyla 82.6±10.92 cm, 83.3±9.94 cm), bel/kalça oranları (sırasıyla 0.8±0.07, 0.8±0.59) arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Düzenli spor yapan kadınların vücut yağ yüzdeleri (%28.16±7.23), yapmayan kadınlara göre (%30.0±6.62) daha düşük bulunmuştur (p>0.05). Düzenli spor yapan kadınların süt-yoğurt (sırasıyla 157.4±192.12 mL, 235.5±170.14 mL), kırmızı et (sırasıyla 35.1±42.76 g, 42.3±35.91 g), pirinç-bulgur-makarna (sırasıyla 70.84±88.87 g, 92.2±84.21 g) tüketimi düzenli spor yapmayan kadınlara göre daha düşük bulunmuştur. Bununla birlikte düzenli spor yapan grupta ekmek tüketimi (sırasıyla 184.9±88.43 g, 116.0±83.48 g) daha yüksek bulunmuştur. İki grup arasında enerji alımları (sırasıyla 1660.1±429.93 kkal, 1665.9±390.48 kkal) açısından anlamlı farklılık saptanmazken enerji harcanması ve enerji alımı arasındaki fark düzenli spor yapan grupta anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare nutritional habits, energy intakes and energy expenditures of physically active and inactive women. Women aged 18-50 years are divided into two groups: physically active and inactive. There is no significant differences between active and inactive women?s mean BMI values (23.8±4.39 kg/m², 23.95±3.55 kg/m²), waist circumferences (82.6±10.92 cm, 83.3±9.94 cm), waist/hip ratios (0.8±0.07, 0.8±0.59) (p>0.05). Body fat percent of physically active women (%28.16±7.23) is lower than inactive women?s (%30.0±6.62). Consumption of meat (35.1±42.76 g, 42.3±35.91 g), dairy products (157.4±192.12 mL, 235.5±170.14 mL), rice-pasta (70.84±88.87 g, 92.2±84.21 g) are lower in physically active women. However bread consumption is higher in active group (184.9±88.43 g, 116.0±83.48 g). There is no difference in energy intake between groups (1660.1±429.93 kkal, 1665.9±390.48 kkal).