Servikal ve lumbar bölge ağrı problemi olan hastaların özür ve yaşam kalitesi yönünden karşılaştırılması
Comparison of patients with cervical and lumbar region pain problems for disability and quality of life
- Tez No: 281220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR TUNCA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma servikal ve lumbar bölge ağrı problemlerinde özür, yaşam kalitesi ve emosyonel açıdan bölgeler arası farklılıkları araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya 300 servikal ağrı ve 300 bel ağrısı problemi olan toplam 600 hasta dahil edildi. Kullanılan anketler hakkında hastalara gerekli açıklamalar yapılarak anketleri doldurmaları istendi ve sonrasında fizyoterapist tarafından bilgiler kontrol edildi. Çalışma kapsamında olguların demografik bilgileri, ağrı şiddeti ve niteliği Kısa Form McGill Ağrı Anketi (SF-MPQ), özür düzeyi bel problemi olan grupta Oswestry Bel Anketi (OBA), boyun problemi olan grupta Boyun Özür İndeksi (BÖI) ile, emosyonel durumu Hastane Anksiyete-Depresyon Ölçeği (HAD) ile, hastaların hareket korkusu Tampa Kinezyofobi Skalası (TSK) ve yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili (NHP) ile değerlendirilerek sonuçlar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This study explores the disability, quality of life and emotional status differences between the patients with Cervical pain and Low back pain problems, due to region difference. The study was conducted with 600 patients, 300 of the patients had cervical pain and 300 patients had low back pain problems. The surveys were explained to the patients, the patients were asked to complete the surveys, and the physiotherapist later controlled the information submitted. In this study, we assessed and recorded information about the cases using the following methods: we record the demographic information and used Short Form McGill Pain Questionnaire (SF-MPQ) to asses degree and nature of pain, Oswestry Questionnaire (OQ) for the group having disability level low back pain problem, Neck Disability Index (NDI) for the group with neck pain, Hospital Anxiety-Depression Measure (HAD) to assess the emotional status, Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK) to measure the fear of movement, and Nottingham Health Profile (NHP) to assess the quality of life.