Lumbal disk cerrahisi sonrası akut ve subakut dönemde başlanan ev egzersiz programının etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of home exercise programme, started after lomber disk surgery in the acute and subacute phase
- Tez No: 281251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİRE KÖSE DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Lumbal disk cerrahisi sonrası akut ve subakut dönemde başlanan ev egzersiz programının etkilerinin karşılaştırılması amacıyla planlanan çalışmamız, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Nöroşirurji Anabilim Dalı ve Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Nöroşirurji Ünitesinde yapılmıştır. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Nöroşirurji Anabilim Dalı'nda lumbal disk cerrahisi geçirmiş toplam 29 olgu alınmıştır. 1. gruba lumbal disk cerrahisi sonrası 1-3. günlerde başlayacakları, 2. gruba ise cerrahi sonrası 21. günde başlayacakları ev egzersiz programı ve bel koruma eğitimi verilmiştir. Hastalara verilen egzersiz programları; normal eklem hareketleri (NEH), kuvvetlendirme, germe, gevşeme ve lumbal bölge stabilizasyon egzersizleri ile proprioseptif eğitiminden oluşmaktadır. Çalışmaya alınan olgulara değerlendirme yöntemleri cerrahiden önce ve cerrahiden 6 hafta sonra uygulanmıştır. Cerrahiden 6 hafta sonra 2. grup 3 hafta egzersiz yapmış olacağı için, her iki grubunda 6 hafta egzersiz yaptıktan sonraki sonuçlarını karşılaştırmak amacıyla 2. grup cerrahiden 9 hafta sonra tekrar kontrole çağırılmıştır. Çalışmada tüm olgulara; ağrı, NEH, kas kuvveti, kas kısalık değerlendirmesi, postür analizi, lumbal disk hernisine özgü değerlendirmeler, hız, özür, depresyon, yaşam kalitesi ve mesleki özür değerlendirmeleri yapılmıştır. Egzersiz tedavisinden sonra gruplar tekrar değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonucunda 1. ve 2. grup kendi içinde tedavi öncesi ve sonrası gelişme gösterirken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Our study, planned to compare the effects of home exercise programme, started after lomber disk surgery in the acute and sub acute phase, has been implemented at Neurosurgery Department of Hacettepe University Hospital and Neurosurgery Unit of Phsical Therapy and Rehabilitation Department of Hacettepe Univestiy Health Science Faculty. There are 29 subjects , operated lomber disk surgery at Neurosurgery Department of Hacettepe University Hospital, involved in this study. Home exercise programme and low back protection training has been given to two groups; to start 1-3 days after lomber disk surgery for the first group and at the 21 nd day of lomber disk surgery for the second group. Exercise programmes that were given to patients consist of; range of motion, strengthening, streching, relaxing, lomber stabilization exercises and proprioceptive training. The evaluation methods applied to the subjects before the surgery and 6 weeks after the surgery. As 6 weeks after the surgery the 2 nd group was only due to 3 weeks of exercise, to be able to compare the results after 6 weeks of exercise for two groups, the second group was reevaluated 9 weeks after the surgery. In the study all subjects? pain, range of motion, muscle stregth assessment, posture analysis, assesments related to disk hernia, speed, disability, depression, life quality and occupational disability assesments were examined. Groups reexamined after the exercise treatment. As a result of our study, while both the first and second groups have improved in themselves before and after the treatment (p0.05).