Çocuklarda cerrahi sonrası ağrı değerlendirmesinde farklı anket sonuçlarının incelenmesi
Examination of different questionnaire?s results in assessment of pain after surgery in children
  1. Tez No: 281253
  2. Yazar: ESRA DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AKSU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Farklı yaş guruplarındaki çocuklarda ağrı değerlendirme yöntemlerinin karşılaştırılması amacıyla planlanan bu çalışma Kütahya Devlet Hastanesi ve Kütahya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi' nde yapılmıştır. Çalışmaya 3 ? 18 yaş aralığında, 75' i erkek, 26' sı kız toplam 101 cerrahi geçirmiş (Herni cerrahisi, ürolojik cerrahi, diş çekimi, kulak burun boğaz cerrahisi) hasta alınmıştır. Ağrı değerlendirmesinde öncelikle ağrı şiddetini etkileyebileceği düşünülen demografik özellikler, biyopsikososyal faktörler sorgulanmıştır. İlk değerlendirme, cerrahi sonrası 30. dakikada hastanın puanladığı ölçeklerle (Oucher, Sözel Ölçek ve Ağrı Yüz Ölçeği) ayrı ayrı hasta ? aile ? fizyoterapist tarafından ve ikinci değerlendirme ilk değerlendirmenin bitiminden 15 dakika sonra yapılmıştır. Daha sonra gözlemsel ? davranışsal (YBAAT) ölçek sadece fizyoterapist tarafından yapılmıştır. Değerlendirmenin sonunda çocuklara hastanın puanladığı ölçeklerden en çok hangisini tercih ettikleri sorulmuştur. YBAAT ölçeğinin konvergent geçerliliği ve ölçümcülerin test ? tekrar ile ölçümcüler arası güvenirliliği düşük bulunmuşken (Rho:0.55, p0.05).
Özet (Çeviri)
This study which was planned to compare pain assessment scales in different ages of children has been done at Kutahya Devlet Hastanesi and Kutahya Agız Dis Saglıgı Merkezi. 75 boy and 26 girl total 101 operated (Hernia surgery, urological surgery, ear mouth throat surgery and tooth extraction) children whose ages between 3 -18 were evaluated in our study. Firstly demographic characteristics and biophysicosocial factors which may affect intensity of pain were examined. First assessment of pain was done in 30th minute after surgical procedure with self reported scales (Oucher, Verbal Rating Scale, Faces Pain Scale) separately by patient ? parents ? physiotherapist and the second assessment was done after 15 minute of the first assessment was finished. Then observational scale (FLACC) was done only by physiotherapist. After the assessment children were asked about which self reported scale they liked most.