Spor lisesi ve farklı liselerdeki öğrencilerin atılganlık düzeyleri ile akademik başarılarının incelenmesi
  1. Tez No: 281374
  2. Yazar: VEYSEL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada, Spor Liseleri ile farklı liselerdeki öğrencilerin atılganlıkları ile akademik başarılarının ve bu liselere devam eden öğrencilerin demografik özelliklerinin atılganlığa etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın evrenini oluşturan, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Nevşehir, Niğde, Elazığ ve Malatya il merkezlerinde resmi liselerin 11 ve 12. sınıflarında okuyan kız ve erkek toplam 5280 öğrenci arasından çalışma örneklemi olarak, Spor Liseleri ve Farklı Liselerin 11 ve 12. sınıflarından 415 erkek 213 kız olmak üzere toplam 628 öğrenci alınmıştır. Öğrencilerin atılganlık düzeyleri Voltan (1980) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Rathus Atılganlık Envanteri? kullanılırken, öğrencilerin akademik başarı ortalamaları e-okul sisteminden alınmıştır. Öğrencilerin demografik özellikleri ?Kişisel Bilgi Formu? ile elde edilmiştir. Veriler SPSS paket programı ile değerlendirilmiş ve anlamlılık düzeyi p0.05). Ayrıca SL ve ML öğrencilerinin akademik başarıları ile atılganlıkları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkiye rastlanmış olup (p0.05). Öğrencilerin cinsiyet, sınıf, yaş, Beden Kitle İndeksi (BKİ), aile birey sayısı, anne ve baba mesleği, ailelerinin aylık gelirleri, ailenin tutumu, babanın hayatta olması, anne ve babanın medeni durumu değişkenleri ile atılganlık düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this research, the academic achievement with assetiveness of Sports High School with different high school students and the ongoing demographic characteristics of students aimed to evaluate the effect on assertiveness.Formed the research population, the 2009-2010 academic year, Nevşehir, Niğde, Elazığ and Malatya province centers in formal high schools 11 and 12th classes who attend the class between male and female students totaly 5280 the study sample consisted of, the sport high schools and different high schools 11 and 12th classes 415 male 213 female, totaly 628 students have been admitted. Students? levels of assertiveness Voltan (1980) adapted by ?Rathus Assertiveness Inventory? when using to the e-school system of students? academic grade point average was taken. Demographic characteristics of the students ?Personal Information Form? have been obtained. The data were evaluated by SPSS program and was taken as the level of significant p0.05). In addition, a positive correlation between SHS and VHS assertiveness of students with academic achievement were encountered in a significant relationship (p0.05). Students? gender class, Body Mass Indeks (BMI), individuals number of family, parents? occupation, family montly income, the attitude of the family, the father is alive, the parents? marital status variables were not significant differences between the levels of assertiveness (p>0.05).