Trıchomonas vagınalıs saptanmasında mikroskobi, kültür ve moleküler biyolojik yöntemlerin değerlendirilmesi
Evoluation of the direct microscopy, culture and molecular biology methods in the diagnosis of trichomonas vaginalis
- Tez No: 281375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET ERENSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kamçılı bir protozoon olan Trichomonas vaginalis, dünyadaki viral olmayan cinsel yolla bulaşan hastalıkların en yaygını olan trikomoniyozun sebebidir.Dünyada her yıl 5 milyon kişinin parazit ile enfekte olduğu ve 170 milyon kişinin risk altında olduğu bildirilmektedir.İnsanların T. vaginalis ile infekte olması her zaman hastalık belirtilerine neden olmamakta, özellikle erkeklerde asemptomatik seyir göstermektedir.Bu çalışmanın amacı 2009 yılı Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında Fırat Üniversitesi Hastanesi ve Elazığ Sarahatun Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'nin Kadın Hastalıkları ve Doğum Poliklinikleri'ne vajinal yakınmalarla başvuran kadınlarda T. vaginalis'i saptamak için mikroskobi, kültür, seroloji ve moleküler biyolojik yöntemlerin değerlendirilmesidir.Pelvik muayene esnasında posterior vaginal forniksten alınan örneklerde direkt mikroskobik inceleme, Giemsa boyama, kültür yöntemi ve PZR (Polimeraz zincir reaksiyonu) uygulanarak T. vaginalis araştırıldı. Olguların 6'sında T. vaginalis saptanırken yaş grubu, öğrenim durumu, mesleği, yakınması, kullanılan tuvalet türü ve doğum kontrol yöntemi ile T.vaginalis görülme sıklığı arasında anlamlı bir ilişki görülmedi.T. vaginalis'in tanısında direkt inceleme, boyama ve kültür yöntemlerinin yanında PZR'ın uygulanması sonucun güvenilirliğini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The protozoan flagellate Trichomonas vaginalis is the cause of human trichomoniasis, the most common non-viral sexually transmitted diseases in the world.It is known that 5 million people are infected and 170 million people are under risk of infection with this protozoon each year throught the world.Although people are infected with T. vaginalis, sometimes there are no symptoms. Especially in men, infection is frequently asymptomatic.The aim of the study is evaluation of the microscopy, medium, serology and molecular biology methods to detect the Trichomonas vaginalis on women with vaginal complains gynaecology and obstetrics policlinic in the hospital of Firat University, and Sarahatun Women diseases hospital in June, July, August 2009T vaginalis were examined from the samples which were taken from posterior vaginal forniks during pelvic examination using the direct microscopic examination, giemsa staining, culture method and PCR. T. vaginalis were observed in 6 cases and we have found no significant relationships between T. vaginalis prevalence and age group, education level, occupancy, complains, the used toilet and contraceptive methods.In the diagnosis of T. vaginalis not only the direct microscopy, stained, culture methods but also the PCR increase the reliability of the result.