Türkiye'de yetiştirilen soya çeşitlerinde (Glycine max. L. Merrill.) genetik farklılıkların elektroforetik yöntemle belirlenmesi
  1. Tez No: 28139
  2. Yazar: FATIMA ERSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE YETİŞTİRİLEN SOYA ÇEŞİTLERİNDE {Glycine max. L. Merrill) GENETİK FARKLILIKLARIN ELEKTROFORETİK YÖNTEMLE BELİRLENMESİ Fatıma ERSAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof Ur.Celâl ER 1993, Sayfa: 32 Jüri : Prof-Dr.Celâl ER Prof.Dr.Sezen ŞEHİRALİ Prof.Dr.Ahmet ERAÇ Bu araştırma, 1993 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Elektroforez Laboratuvannda yürütülmüştür. Yapılan bu çalışma ile Türkiye'de yetiştirilen bazı soya çeşitlerinin ayırdedilmesinde tohum depo proteinlerindeki farklılıklann elektroforetik yöntemlerden birisi olan SDS-PAGE ile belirlenebilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada %12'lik jel konsantrasyonu kullanılarak 32 soya çeşitinde depo proteinlerinin bant desenleri elde edilmiş ve bunlar molekül ağırlıkları bilinen bir standart protein yardımı ile değerlendirmeye alınmıştır. Protein bantlarının molekül ağırlıkları literatürle karşılaştırılmış ve molekül ağırlığı 26.000 dalton ve 27.000 dalton olan iki ayrı protein bandı dikkate alınarak çeşitler iki büyük gruba ayrılabilmiştir. Ayrıca çözelti ve jellerin yapımı ile soya proteinlerini oluşturan 2S, 7S, US ve 15S globulin fraksiyonlarından söz edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Soya, tohum depo proteinleri, elektroforez, elektrofo retik yöntemler, SDS-PÂGE, tanımlama, protein fraksiyonları, protein eksîraksiyonu, protein bant desenleri, elektroforetik farklılık.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis ELECTROPHORETIC VERIFICATION OF GENETIC VARIATION WITHIN SOYBEAN VARIETIES (Gfyane max L. Merrill) GROWN IN TURKEY Fatıma ERSAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agronomy SupervisonProtDr.Celâl ER 1993, Page: 32 Jury : Prof.Dr.Celâl ER Prof.Dr.Sezen ŞEHİRAIİ Prof.Dr.Ahmet ERAÇ This study was carried out at the Electrophoresis Laboratory, Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, Ankara University in 1993. It was aimed in this study some soybean (Glycine max LMerrilL) varieties which are cultivated in Turkey, to determine seed storage proteins with the electrophoretic method of SDS-PAGE. In this study, it has been established 32 soybean varieties'storage protein patterns with use the gel concentration of 12% and they were evaluated with a standart protein which was known its molecular weight. Molecular weights of. the protein bands were determinated and compared these values with the literature findings. Soybean varieties were classified as two groups according to their molecular weights, particularly as the 26.000 dalton and 27.000 dalton. In addition, it was understood that the preparing of solution and gels and 2S, 7S, US, 15S globulin fractions which were consisted of soybean proteins. KEY WORDS: Soybean, Seed Storage Proteins, Electrophoresis, Electrophoretic Methods, SDS-PAGE, Identification, Protein Fractions, Protein Extraction, Protein Band Patterns, Electrophoretical Differences.