Fındığın aşı ile çoğaltılması ve aşı kaynaşmasının anatomik ve histolojik olarak incelenmesi üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 28140
  2. Yazar: FİKRİ BALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT MEHMET ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Yüzüncü Yıl üniversitesi, Ziraat Fakültesi,. Bahçe Bitkileri Bölümünde yapılan bu araştırmada, fındıklarda ası kaynaşmasının anatomik ve histolojik olarak meydana gelişi ile, ası basanlarının belirlenmesine ilişkin sonuçlar takdim edilmiştir.Yongalı göz asılarında % 91.10, dilcikli asılarda % 85.07 ve dilciksiz asılarda da % 81.72 oranında ası başarı sı tespit edilmiştir. Ası kaynaşmalarının meydana gelişinde, kaynaşma için gerekli olan tüm safhalar her Uç ası tekniğinde de başarıyla gerçekleşmiştir. Ancak asıların bir kısmında, bilhassa erken dönemlerde, ası kaynaşmasının sonraki gelişi mini etkileyebilecek nitelikte kallüslenme yönünden problemler gözlenmiştir. ABSTRACT In this research carried out at the Horticultural De partment, Agricultural Faculty of Yüzüncü Yıl University, re sults connected with the anatomical and histological develop ment of the graft union, and determining of the graft success in hazelnuts were presented. The graft success was 91.10 % in the chip-budding, 85.07 % in the bench-graf tjLng, and 81..72 % in the whip-graft. During development of the graft union the all events required for a graft formation were achieved in all graft techniques. But, it were observed that the problems in point of callusing insufficiency occured particularly in early developing periods after grafting, which may badly af-. feet the later formation and development of union.