Konya bölgesinde grip hastalığı etkeni influenza virüslerinin farklı yöntemlerle araştırılması
Investigation of the influenza viruses which cause flu disease by different methods in Konya region
  1. Tez No: 281498
  2. Yazar: MEHMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YAVRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnfluenza virusları, özellikle yaşlılarda ve altta yatan bir hastalığı olan kişilerde yüksek morbidite ve mortalite sebebidir ve mevsimsel epidemilere neden olur. Bu viruslar bütün dünyada solunum yolu hastalıklarının önemli bir nedenidir. Bu çalışmada Konya bölgesinde solunum yolları hastalık semptomları olan hastalarda farklı yöntemlerle İnfluenza varlığı araştırılması amaçlanmıştır. Bu sebeple Kasım 2008- Şubat 2010 ayları arasında Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi hastanesinin çeşitli klinik ve polikliklerinden ve çeşitli Sağlık Ocaklarından nazofaringeal ve boğaz örnekleri toplandı. Bu örneklerde hızlı tanı testi, viral kültür (shell-vial) ve multipleks PCR tanı yöntemleri ile İnfluenza A ve B virusları araştırılmıştır. Bu dönemde İnfluenza benzeri semptomları olan 150 hastadan hızlı tanı testi yapılmış ve bunlardan 130 örnek alınarak -70 °C'de virus izolasyonu ve multipleks PCR çalışılıncaya kadar saklanmıştır. Biriktirilen örnekler dekontaminasyon işlemi yapıldıktan sonra, shell-vial kültür yöntemi ve multipleks PCR yöntemi ile eş zamanlı çalışıldı. Shell-vial kültür yöntemi standart test alınarak İnfluenza A ve B için diğer testlerin tanı değerleri hesaplandı. Buna göre hızlı testin sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer ve negatif prediktif değeri İnfluenza A için sırasıyla % 77,41, % 93,39, % 80,00, % 93,13 bulunurken İnfluenza B için % 90,0, % 95,8, % 64,3, % 99,1 bulunmuştur. Multipleks PCR testinin İnfluenza A için sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer ve negatif prediktif değeri sırasıyla % 77,41, % 95,95, % 85,71, % 93,13 ve İnfluenza B için % 40,00, % 97,50, % 57,14, % 95,12 bulundu.Shell-vial ticari kültür sistemi ile 48 saat gibi kısa bir sürede sonuç alınabilmesi bölgesel tanı laboratuvarlarında rutin tanıda kullanılabilmesi imkanı verebilir. Hızlı tanı testleri diğer testlerin uygulanamadığı durumlarda birinci ve ikinci basamak sağlık kuruluşlarında kullanılabilir. Moleküler testler üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında ve referans laboratuvarlarda kullanılabilecek testlerdir.
Özet (Çeviri)
Influenza viruses cause seasonal epidemics associated with high morbidity and mortality, especially affecting those with underlying medical conditions and the elderly. Influenza virus infections are an important cause of respiratory disease worldwide. In this study it is aimed to investigate influenza viruses by different methods in symptomatic patients in Konya region. For this aim, nasopharyngeal and throat swab samples were collected from clinics and outpatient clinics of Meram Medical Faculty Hospital of Selcuk University and different health care centers during in November of 2008 and February of 2010. Rapid antigen test, shell vial cell culture test and PCR tests were studied for İnflueza A and B. In this period rapid antigen test was applied to 150 symptomatic patients and one sample was taken for other tests and kept at -70°C until it was tested for viral isolation and multiplex PCR from 130 patients. After decontamination samples were studied by shell vial culture system and multiplex PCR at the same time. Virus culture test was taken as gold standart and calculated the diagnostic values of other two tests for İnfluenza A and B. In results; sensitivity, specificity, positive predictive value and negative predictive value of rapid test of influenza A and B were 77,41 %, 93,39 %, 80,00 %, 93,13 % and 90,00 %, 95,83 %, 64,28 %, 99,10 % respectively. Sensitivity, specificity, positive predictive value and negative predictive value of multiplex PCR test of influenza A and B were 77,41 %, 95,95 %, 85,71 %, 93,13 % and 40,00 %, 97,50 %, 57,14 %, 95,12 % respectively.Obtaining rapid results within 48 hours made shell vial culture system available for routine usage in regional diagnostic laboratory. Rapid antigen detection tests can be valuable tools for the management of influenza in both first and secondary health centers, especially when other viral studies are unavailable. Molecular diagnostic methods must be performed in tertiary health centers and reference laboratory.