Evde kan basıncı ölçümünün önemli olduğu hipertansiyon, şeker hastalığı olan ve obez hastalarda kol çevresinin önemi ve değişik parametrelerle ilişkisi
The İmportance of Arm circumference and Relation with Other Parameters of the Hypertensive,Obese and Diabetic patients whom blood pressure measurement at home is important
  1. Tez No: 281687
  2. Yazar: CEYDA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Hipertansiyon, ciddi bir sağlık sorunudur. Kan basıncının doğru şekilde ölçülmesi teşhis, tedavi ve takibin temelini oluşturur. Kan basıncı ölçümünü gözlemci, çevresel koşullar, hasta ve alet kaynaklı pek çok durum etkiler. Kol çevresinin ölçümü ve uygun manşetin kullanılması da bu durumlardan biridir. Bu çalışmanın amacı; evde kan basıncının önemli olduğu hipertansiyon, şeker hastalığı olan ve obez hastalarda kol çevresini ölçmek ve değişik parametrelerle ilişkisini incelemektir.YÖNTEM: Çalışma 2010 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi' nde gerçekleştirildi. Her grupta 100 hasta olmak üzere hipertansif, diyabetik ve obez üç farklı gruptan hasta değerlendirildi. Hastaların kol çevreleri ölçülerek değişik parametrelerle ilişkisi incelendi. Ayrıca anket uygulandı.SONUÇLAR: Hastaların ağırlıkları ve vücut kitle indeksi artınca kol çevresi de artmaktadır. Kol çevresinin aksine bilek çevresi hastanın ağırlığı ve vücut kitle indeksinden etkilenmemektedir. Kol çevresi ile yaş, cinsiyet ve kol uzunluğu arasında da ilişki yoktur. Bilek çevresi ise erkeklerde daha fazladır. Standart dışı büyük manşet içeren hasta oranı şişman hastalarda % 60-74 arasında değişebilmektedir.YORUM: Kan basıncı ölçümünde manşet boyutlarının önemi büyüktür. Sınırlı bilgi nedeni ile hastaların çoğu standart manşet kullanmak zorunda kalmaktadır. Hastaların kan basıncı ölçülmeden önce kol çevresi ölçülmeli ve uygun manşet seçilmelidir. Özellikle şişman hastalarda kol çevresinin ölçülmesi ihmal edilmemelidir.ANAHTAR KELİMELER: Kan basıncı ölçümü, manşet ölçüsü, kol çevresi
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND PURPOSE: Hypertension is a serious health problem. Establishing the true blood pressure is the basic of the diagnosis, treatment and following. Many factors effect the blood pressure measurement like investigator, environmental conditions, patient and instrument including arm circumference and cuff size availability. The aim of this study is measuring the arm circumference of the patients whom blood pressure measurement is important at home like hypertensive, diabetic and obese patients and to investigate the relation with different parameters.METHODS: The study was performed in the Medical School Hospital of Ondokuz Mayıs University in 2010. The three different groups of hypertensive, diabetic and obese patients including 100 in each were studied. The arm circumference of the patients were measured and the relation of arm circumference was avaluated with different parameters. Also, questionnaire was performed.RESULTS: The arm circumference of the patients is increasing with the accelerating body weight and body mass index. On the contrary weight and body mass index don?t affect the wrist circumference.There is no association between age, gender , arm length and arm circumference.The wrist circumference is higher in male gender. The ratio of the patients who need non-standart cuff in obese group is 60-74 %.CONCLUSION: The cuff size is important in the blood pressure measurement. Because of the limited knowledge most of the patients use standart cuffs. Before the measurement of blood pressure the arm circumference have to be measured especially in obese patients.KEY WORDS: Blood pressure measurement, cuff size, arm circumference?