Digital alan kalp hastalarının ilaç kullanımına uyumu ve uyumu etkileyen faktörler
The Drug adaptability of heart patients taking digitalis and factors affecting the adaptability
- Tez No: 80
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı Digital alan kalp hastalarının ilaca uyumu ve uyumunu etkileyen faktörleri araştırmaktır. 260 hastayı içeren bir anket çalışması yapılmış tır. Bide edilen istatistiksel veriler yüzdelik, Kolmo- gorov Simirnov ve Ki-kare önemlilik testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda Digital alan kalp hastalarının hastalıkları, tedavileri, kullandıkları ilacın etki si ve intoköikasyon belirtilerini bilmedikleri saptanmış tır. Bu durumda alacakları önlemler konusunda planlı ve yeterli bir eğitim almadıkları ve çorunun ilaç kullanımına uyumsuz oldukları da gözlenmiştir. Bu araştırmada ilaca karşı güvensizlik, bunu düzenli almama, cinsiyet, eğitim durumu, hastalık ve ilaç kullanma süresiyle uyum durumunun etkilendiği gözlenmiştir, faş, aile yapısı, meslek grupları, sağlık güvence durumu, rutin kontrole gitme durumu, tek veya kombine ilaç kullanmasının uyumda etkisiz olduğu görmüştür. Bu sonuçlara dayanarak öncelikle Digital- kullanan hastaların planlı ve yeterli bir şekilde eritilmeleri, ev ziyaretleriyle uyumları kontrol edilerek bilgilerinin pekiştirilmesi, verilen sağlık eğitiminin anlaşılıp anlaşık-58- madiğinin test edilmesi, kendi tedavisinin sorumluluğunu ustlenemeyen kişilerin tedavilerinin aileden birinin üst lenmesi, ayrıca hastaların ilaca uyumlar inin daha iyi olması ve geliştirilmesi için sağlık ocağı ile ilişkide olmaları Önerilmiştir. Aynı şekilde, sağlık ocağı hizmetlerinin etkin kılınması, hastaların ilaç almayı unutmaları da ilaçları birbirine karıştırmayı önleyici sembollerin geliştirilmesi de Önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to investigate the drug adaptability of heart patients taking Digitalis and factors affecting adaptability. Inquiries were directed to 260 patients. The statistical data obtained were evaluated in terms of percentage, using Kolmogorov Simirnov and Chi- square significance test. As a result of this evaluation, it has been es tablished that the patients taking Digitalis had no knowledge about their disease, therapy, the effect of the drugs used and the symptoms of intoxication. It has.also been observed that they had no planned and sufficient education on the measures to be taken in such a situation and most of them lacked adaptability to drug usage. It has been observed during the investigations that adaptability was affected as a result of distrust of the drug, failure to take it regultrly and by sex, educational status, history of disease and drug usa^e.- 60 -; Age, family conditions, professional groups, health insurance conditions, routine control, usage of single or combined drugs had no effect. Basing ourselves on these results, it has been recommended that the patients using Digitalis should particularly have a planned and sufficient education, be visited at home for adaptability control to keep their information up-to-date, tested whether they have understood the health education given, have another member of the family undertake the treatment of any patient incapable of his own therapy, and keep in touch with the primary health center for more effective adaptability to drugs and its improvement. Likewise, it has also been recommended that the services of. the primary health center should be made more effective and symbols should be designed to prevent the patients1 failure in taking or confusing drugs.