Türkiye'deki lisansüstü ortodonti eğitiminin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparatively analyzing the postgraduate education of orthodontics in Turkey
- Tez No: 281800
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL CURA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde uygulanan lisansüstü ortodonti programlarını değerlendirmek ve bu programları dünyada ortak kabul görmüş olan Kuzey Amerika'daki ve Avrupa'daki temel ortodonti uzmanlık eğitim programlarıyla karşılaştırmalı olarak incelemektir. Türkiye'deki lisansüstü ortodonti eğitiminin incelenmesinde ve karşılaştırılmasında, araştırma modeli olarak tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmamızın birinci aşamasında, incelemede kullanacağımız değişkenler belirlenmiştir. Bu amaçla, ortodonti uzmanlık eğitimi için Kuzey Amerika'da kullanılmakta olan akreditasyon standartları dökümanı, Avrupa'da Erasmus programı ile bu iki eğitim programına ek olarak literatürde bu konu ile ilgili yapılmış çalışmalar dikkate alınarak değişkenler belirlenmiştir. Türkiye'deki lisansüstü ortodonti eğitiminin durumu belirlerken, ana çerçeveyi YÖK'ün lisansüstü eğitim ve öğretim yönetmeliğinden, karşılaştırmada kullanacağımız diğer kriterlerin sorgulanmasında ise hazırlamış olduğumuz anket kullanılmıştır. Hazırladığımız anketin, 13 ortodonti anabilim dalı başkanı ile yapılan bire bir görüşmeler ile cevaplandırılması istenmiştir. Anket iki ana bölüm içinde beş başlık altında toplam 42 sorudan oluşmaktadır. Birinci bölüm; lisanüstü ortodonti eğitiminin, ikinci bölüm ise bu eğitimi destekleyen unsurların sorgulandığı bölümdür. Çalışmamızda yapılacak incelemeler bu 5 ana başlık altındaki değişkenler kullanılarak yapılmıştır. Bunlar lisanüstü ortodonti eğitiminin genel koşulları ve içeriği ile anabilimdalının; organizasyonel yapısı, fiziki koşulları ile klinik yönetimidir. Araştırmamıza dahil ettiğimiz 13 anabilimdalı arasında belirgin farklar gözlenmemiştir. Avrupa ve Kuzey Amerika'daki eğitim programları ile karşılaştırıldığında eğitimin türünde, toplam süresinde ve planlanmasında bazı farklar saptanmış ve kendi lisansüstü ortodonti eğitimimizde bazı değişiklikler yanında iyileştirmelerin yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the postgraduate orthodontic programs offered in our country and to examine these programs comparatively with the basic orthodontic specialty education programs in Northern America and Europe. In the examination and comparison of the postgraduate orthodontic education in Turkey, the scanning model has been used as research model. In the first phase of our study, the variables used in the evaluation have been defined. With this goal, the variables have been defined by taking into consideration the document for accreditation standards used in Northern America, the Erasmus programme in Europe and studies done about this subject in the literature. While evaluating postgraduate orthodontic education in Turkey, the main framework has been defined by the postgraduate education and teaching regulations set by YÖK (Higher Education Institution), and the survey we have prepared has been used in querying all other criteria that we wil use in comparison. We have asked 13 orthodontic department directors face to face to respond to the survey we prepared. The survey is consisted of a total of 42 questions under 5 headings under two main sections. The first section is where we query the postgraduate orthodontic education and the second is where we question the elements that support this education. The evaluations done in our study have been done using the variables under these 5 main headers. These are the basic conditions of postgraduate orthodontic education and its content and the organizational structure, physical conditions and clinical management of the department. We have not observed significant differences between the 13 departments we have included in our study. When compared to educational programs in Europe and Northern America, some differences in the type of education, total duration and planning have been observed and the conclusion that in addition to some structural changes and amendments must be made in our postgraduate orthodontic education.