Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit kampüs alanı ve çevresinde Thamnotettix (Homoptera,Auchenorryncha, Cicadellidae) cinsi türlerinin taksonomik yönden incelenmesi
The Taxonomic study of Thamnotettix (Homoptera, Auchhenorryncha, Cicadellidae) genus species in the Samsun Ondokuz Mayıs University Kurupelit campus area
- Tez No: 28181
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
2* V. ÖZET Bu çalışmada araştırma alam olarak Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kampus alanı ve çevresi seçilmiş ve bu alan içerisinde değişik habitatlardan Thamnotettix cinsine ait 83 erkek, 334 dişi örnek toplanmıştır. Örnekler laboratuvarda standart metodlara göre prepara edilerek taksonomik karakterleri incelenmiş, literatür ve önceden teşhisleri yapılmış örneklerin yardımıyla tür teşhisleri yapılmıştır. Araştırma alanında T.crettcus.T.thrax, T.dilutior türlerinin mevcut olduğu tespit edilmiştir. İncelenen örneklere göre türlerin taksonomik karakterleri ve bu karakterlerde görülen değişmeler şekille gösterilerek ve literatürle karşılaştırılarak tanımlanmıştır. Türlerin Türkiye'deki ve Palearktik Bölgedeki yayılışları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
25 V. SUMMARY In this study. Samsun Ondukuz Mayıs University Campus area and its surroundings has been studied as the study area and 83 male and 334 female examples belong to the genus Thamnotettix from the varied habitates have been collected. In the laboratory the taxonomic characters of the examples have been examined by preparing them according to standard methods, and identified them by using the examples identified earlier. In the study area, the species T.creticus, T.thrax, T.dilutlor have been found. The taxonomic characters of the genus and the changes seen in these characters have been defined by showing with figures and compared with the knowledge in the literature related to the genus. The distribution of the above species in Turkey and in the Palearctic Region has been given.