Samsun il merkezi ve çevresinin karayosunları (Musci) üzerinde floristik bir araştırma
A Floristic investigation on the Mosses (Musci) of central Samsun and vicinity
- Tez No: 28180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF GÖNÜLOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
27 VI. ÖZET Bu araştırmada, araştırma alanından toplanan 140 bitki örneğinden 15 familyaya alt 34 cins ve bunlara bağlı 52 tür, alttür, veya varyete seviyesinde takson teşhis edilmiştir. Bunlardan 30 tanesi Henderson ve Prentice (1969) grid sistemine göre A3 karesi için yenidir. Araştırma alanında en fazla takson içeren familyalar şunlardır: Brachytheciaceae (14) Pottiaceae (7), Bryaceae (6), Dicranaceae (4), Grimmiaceae (4) Polytrichaceae (3) Araştırma alanında yaygm olarak bulunan türler; Hypnum cupresijorme, Homalothecium sericeum, Rhynchostegium confortum, Dicranum majus, Thuidium tamarlscinum, Grimmia pulvinata, Plagiomntum undulatum 'dır. Su kenarı ve ıslak zemin üzerinde; Funaria hygrometrica, Pohlia ıvahlenbergü, Amplystegium serpens, 'dir. Toprak üzerinde bulunan türler; Eurhynchium swartztt, Tortula muralis, Brachythecium rutabulum, Tortula subulata, Polytrichium juniperinum, Fissidens taxifolius, Bryum pseudotriqvetrum, Ceratodan purpureus, Homalothecium lutescens. Taş ve kaya üzerinde yer alan türler; Lescuraea incurvata, Cirriphyllum crassinervium, Pohlia wahlenbergli Bryum caesptUctum. Quercus petrea subsp. iberica ve Quercus cerris var. cerris üzerinde bulanan türler; Eurhynchium myurum, Brachythecium albicans.
Özet (Çeviri)
23 VH. SUMMARY In this study 140 specimens which collected from the study area were identified belong to 16 families, 34 genera and 52 species, subspecies. Among them. 30 takson are new record for A3 grid-square which is adopted from Henderson and Prentice (1969). Families which have the most species are as follows: Brachytheciaceae (14), Pottiaceae (7), Bryaceae (6), Dicranaceae (4), Grimmiaceae (4),Polytrichaceae (3). Hypnum cupressiforme, Homalothecium sericeum, Rhynchostegium confertum, Dlcranum majus, Tkuidium tamariscinum, Grimmia pulviniata and Plagtomntum undulatum are very widespead in the study area. Arribhidtum maugeotti, HomalotheciLun lutencens, Amblystegtum serpens and Grimmia trtchophytta are found on trees and decaying branches. However Fimaria hygrometrica, PohUa wahleribergii and Ambhystegtum serpens occurs on wet places and banks of streams. Eurhynchium swartzii, Tartula muralis, Brachythecium rutabulum, Tortula subulata, Polytrichtum Juniperium, Fissldens taxtfolius, Brywnpseudotriquetrum. Ceratodon purpweus, Homalothectum tu tescens occurs on soil. Species that occur on stones and rocks are as follows: Lescuraea incurvata, CirriphyUum crassinervium, Pohlia wahleribergii, Bryum caesptttcium. Eurhynchium myurum and Brachythecium albicans grows on Quercus petreae subsp. iberica and Quercus cerris var cerris respectively.